Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:10
Przeczytaj!

Miód lipowy - cenny dar natury

Miód lipowy - to jedna z najcenniejszych i najlepszych odmian miodu. Pszczoły zbierają je z nektaru zielonkawożółtych kwiatów rośliny królowej miodu, tak jak ludzie słusznie nazywali lipę. Jedna lipa w średnim wieku, rosnąca w sprzyjających warunkach, z optymalnymi warunkami pogodowymi może dać 40 lub więcej funtów wysokiej jakości miodu, 1 ha wapna kwitnącego daje ponad 2500 funtów. Każdy kwiat daje 25 ml nektaru.
  • 31.08.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Miód lipowy - cenny dar natury

Bogactwo miodu lipowego

Miód z kwiatu lipy jest jedną z najlepszych odmian. Aromat dojrzałego miodu jest bardzo subtelny i można w nim dokładnie wyczuć słodki zapach kwiatu lipy. Prawidłowy kolor miodu ma zabarwienie jasnożółte, złote, aż po zielonkawe. Zawiera 39,27% lewulozy i 36,05% glukozy. Jednak w zależności od obszaru, w którym zbierano miód, liczby te mogą się różnić. Gatunek lipy nie wpływa na cechy miodu lipowego, zaś intensywność zapachu i smaku jest znacznie silniejsza, niż można by sądzić po kolorze tego produktu. Zwyczajowa zasada, która mówi, że im ciemniejszy miód, tym bardziej nasycony smakiem i zapachem, nie ma zastosowania w tym przypadku. Jasny kolor miodu nie zmienia się, z wyjątkiem procesu krystalizacji. Jego smak opisywany jest jako świeży, drzewny z nutą mięty, aromatu balsamicznego i kamforowego. Miód ten jest słodki, czasem z odrobiną goryczy.Około 3 miesiące po napełnieniu słoika, miód z kwiatu lipy zaczyna się krystalizować: gęstnieje i traci swoją przezroczystość, nie traci przy tym swoich przydatnych właściwości i smaku. Jeśli kupiłeś miód z kwiatu lipy latem i nadal jest płynny w zimie, niestety jest to miód o niewiadomym pochodzeniu lub poddany został obróbce cieplnej.

Miód lipowy - właściwości

Każdy miód zawiera odrobinę pyłku, który dostaje się tam z nektarem. Dzięki analizie mikroskopowej możliwe jest zidentyfikowanie, z których roślin pszczoły zbierały miód. Miód uważany jest za lipowy, jeśli zawiera około 80% pyłku tej rośliny. Miód tego rodzaju zawiera tylko 20% wody, pozostałe 80% - to sucha masa, w przeważającej większości - fruktoza i glukoza, które są łatwo wchłaniane przez organizm w jego pierwotnej postaci, bez konieczności zużycia energii. Produkt jest bogaty w maltozę, zawiera około 6-8%. Powstaje podczas dojrzewania produktu, jego obecność ma korzystny wpływ na trawienie. Cenną zaletą tego produktu jest to, że zawiera witaminy w bardzo dobrym połączeniu z innymi ważnymi substancjami, co prowadzi do korzystnego działania miodu lipowego. W szczególności zawiera nie mniej niż 40 różnych mikro i makroelementów, takich jak potas, wapń, siarka, miedź, jod, glin, nikiel, fosfor, chlor, magnez, mangan, cynk, kobalt itp.

Gdzie nabyć?

Miód z kwiatu lipy to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie gatunków złocistego daru pszczół. Po najwyższą jakość w korzystnej cenie warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu https://www.sloikmiodu.pl/miod-lipowy, zaś aby dowiedzieć się więcej o jego niezwykłych właściwościach wystarczy udać się na stronę www.miodoterapia.pl, na której można znaleźć garść ciekawostek i użytecznych informacji. 

--- Artykuł sponsorowany ---