Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 17:57
Przeczytaj!

Czym jest dewar i do czego służy?

Warto uświadomić sobie fakt, że transport i magazynowanie ciekłego azotu wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim niska temperatura, która jest niższa niż temperatura zamarzania wody. Trzeba w tym przypadku sięgnąć po specjalne naczynie zwane dewarem.
  • 27.06.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest dewar i do czego służy?

Dewar - co to za naczynie?

Dewar to cylindryczne naczynie służące do transportu i magazynowania ciekłego azotu. Posiada podwójne ścianki. Między nimi tworzy się szczelna przestrzeń wypełniona próżnią. 

Dewary produkowane są z wytrzymałego aluminium odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Można je bez problemu przewozić na znaczne odległości. Tego typu zbiorniki znaleźć można m.in. w sklepie internetowym cryogenshop.pl.

Krótka historia naczyń Dewara

Pierwsze naczynie na skroplony gaz to dzieło Niemca Adolfa Ferdinanda Weinholda. Skonstruował je w roku 1881. Miało formę szklanego naczynia z podwójnymi ściankami. Z przestrzeni znajdującej się między nimi wypompowywano powietrze. Była to tzw. butelka Weinholda. 

Projekt ten ulepszył w roku 1892 chemik i fizyk szkockiego pochodzenia James Dewar. Szklane pudełko zmienił w kolbę z węższą szyjką, która ograniczała proces parowania cieczy. Posrebrzył dodatkowo przestrzeń między ściankami. Termosy Dewara na szeroką skalę zaczęto produkować w roku 1904. 

Jak używać dewarów w praktyce?

Dewary należy w odpowiedni sposób przechowywać i użytkować. Na samym początku puste naczynie trzeba napełnić niewielką ilością ciekłego azotu i odstawić na około 20 minut. Im jest ono chłodniejsze, tym mniejsze jest później ryzyko odparowania gazu. Naczynia Dewara muszą być przechowywane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. 

Dostępne dzisiaj w sklepach dewary mają podwójne ścianki, które dzieli próżnia techniczna. Wykazuje ona świetne właściwości izolacyjne. Z tego powodu temperatura panująca w środku naczynia nie wpływa w żaden sposób na temperaturę powłoki zewnętrznej. 

Pierwsze naczynia Dewara były szklane. To izolator lepszy niż metal. Jednak jest jednocześnie bardziej podatny na zniszczenia. Tak powstały dewary, które są używane do dzisiaj. Produkowane są ze specjalnego szkła borokrzemowego pokrytego srebrem. Wkłada się je potem do obudowy ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo bądź tworzywa sztucznego. Do wyboru są dewary o zróżnicowanej pojemności. Niektóre modele są poza tym wyposażone w specjalne systemy. Posiadać mogą zawory bezpieczeństwa czy systemy informujące o niskim poziomie cieczy. To niezwykle ważne w przypadku cennych próbek. 

--- Artykuł sponsorowany ---