Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:47
Przeczytaj!

Jakie udogodnienia możesz zapewnić osobie przewlekle chorej w domowym zaciszu

Opieka nad osobami przewlekle chorymi to nie lada wyzwanie dla każdego człowieka. Jeśli zdecydujemy, aby chory przebywał w domu – musimy zadbać o odpowiednie warunki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do opieki nad taką osobą. Sprawdź, jakie ułatwienia możesz jej zapewnić.
  • 27.09.2018 10:30
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie udogodnienia możesz zapewnić osobie przewlekle chorej w domowym zaciszu

Przystosowanie przestrzeni

Chora osoba, która powinna być pod stałą opieką, musi mieć zapewnione dogodne warunki egzystencjalne. Najważniejsze to usunąć z podłogi wszelkie rzeczy, o które chory może się potknąć: dywany i chodniki, ale też pozadzierane wykładziny. Także na meble trzeba zwrócić szczególną uwagę: stołki, małe stoliki czy komody muszą być ustawione przy ścianie, tak żeby można było się poruszać bez „toru przeszkód”.

Jeśli bliska nam osoba cierpi na chorobę taką jak np. Alzheimer, możemy zrobić odpowiednie oznakowania, dzięki którym będzie ona mogła dostać się do kuchni czy łazienki (jest to bardzo pomocne, gdy nasze mieszkanie lub dom są duże). Także w łazience warto zainstalować specjalne uchwyty lub poręcze do łatwego opierania się o nie, a także maty antypoślizgowe. Takie dostosowanie przestrzeni do chorego pozwoli na poczucie większej samodzielności.

 

Wybór odpowiedniego łóżka

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dostosowanie do chorego łóżko. Jest to bardzo istotne, jeśli pacjent musi bardzo dużo leżeć lub wręcz jest „przykuty” do łóżka. W takim przypadku najbardziej sprawdzi się łóżko rehabilitacyjne z pilotem w gamareha. Z zależności od modelu takie łóżka są dzielone na dwie lub trzy części – umożliwiające ustawianie różnych kątów zagłówka lub kolan. Chory może sam dostosować najwygodniejszy dla niego kąt nachylenia dzięki dołączonemu pilotowi. Do łóżka rehabilitacyjnego najlepiej będzie dokupić wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy. Skład materaca jest tak dobrany, aby równomiernie rozprowadzał  nacisk ciała na niego, niwelując jego zbyt dużą siłę i redukując ryzyko odleżyn do minimum.

 

Ułatwienia w poruszaniu się

Jeżeli osoba przewlekle chora, która jest pod naszą opieką, ma możliwość samodzielnego poruszania się, ale niezbyt wystarczająco dużo siły – warto pomyśleć o specjalnym chodziku lub balkoniku. Są one łatwe w regulacji, lekkie i co najważniejsze – wspomagają poruszanie, pomagają utrzymać równowagę i stabilizują ciało przy zatrzymaniu się. Może być także wykorzystywany do nauki chodzenia dla osób np. po ciężkiej operacji. Jego maksymalne obciążenie dochodzi nawet do 125 kilogramów, więc nie ma ryzyka, że przy użytkowaniu jakaś część się złamie pod ciężarem korzystającego.

 Przystosowanie domu lub mieszkania do zamieszkania przez osobę wymagającą codziennej opieki to trudne wyzwanie. Jednak dostępne na rynku sprzęty, mające usprawnić pracę nad chorym, ale też zachęcić do samodzielnej inicjatywy ruchowej chorego, np. w ramach rehabilitacji. Należy także pamiętać, że w razie gdybyśmy, nie radzili sobie z chorym tak dobrze jakbyśmy chcieli – nie bójmy się poprosić o pomoc lub wyręczenie w niektórych obowiązkach.

--- Artykuł sponsorowany ---