Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 22:39
Przeczytaj!

Emeryt na umowie o pracę - jakie świadczenia się należą?

Przejście na emeryturę zwykle jest momentem wyczekiwanym przez osoby zbliżające się do wieku emerytalnego. Jednak często dość szybko okazuje się, że świadczenie emerytalne nie pokrywa ich potrzeb w całości i decydują się na podjęcie dodatkowej pracy. Czy podjęcie zatrudnienia jest możliwe na emeryturze? A jeśli tak, to na jakich warunkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
  • 11.04.2023 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Emeryt na umowie o pracę - jakie świadczenia się należą?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego pracownik sam podejmuje decyzję o przejściu na emeryturę. Nie może go do tego zmusić nawet pracodawca. Możliwe jest dalsze kontynuowanie pracy w tym samym miejscu, ale także połączenie świadczenia emerytalnego z zarobkami z umowy o pracę. Czy należy wówczas płacić wszelkie składki ZUS za pracownika na emeryturze? Czy pracodawca może decydować o urlopie pracownika lub obniżyć mu wynagrodzenie? Te i inne pytania omawiamy w niniejszym artykule!

Podjęcie pracy na emeryturze - jakie składki i świadczenia musi opłacać pracodawca?

Podjęcie zatrudnienia podczas pobierania świadczeń emerytalnych często rodzi wiele pytań, takich jak: czy emerytura zostanie pomniejszona lub zawieszona? Do jakiej kwoty można sobie dorobić? Praca na emeryturze, a składki ZUS - czy nadal trzeba je opłacać? Na początek warto wyjaśnić, że prawo do emerytury nie wpływa w żaden sposób na obowiązek ubezpieczeniowy pracownika. W związku z tym nawet pracownik pobierający już świadczenie emerytalne powinien zostać objęty takimi samymi ubezpieczeniami jak pozostali pracownicy - należy wciąż opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Etat seniora na umowie o pracę generuje zatem takie same koszty związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym co w przypadku każdego innego pracownika. Jedynie w przypadku, gdy pracownik ukończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), nie jest konieczne opłacanie składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warto przy tym pamiętać, że również kwestie urlopów i innych świadczeń pozostają takie same jak w przypadku innych pracowników.

Do jakiej kwoty można dorobić na emeryturze?

Pracodawcy często chętnie zatrudniają osoby pobierające świadczenie emerytalne, a również ustawodawca w ostatnim czasie wprowadził szereg ułatwień dla emerytów, którzy chcą podjąć zatrudnienie na umowie o pracę - na przykład ulgę PIT dla wybranych emerytów, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo rezygnują z jej pobierania i pozostają aktywni zawodowo. Należy mimo wszystko pamiętać o tym, że kwota takich zarobków nie może w sposób znaczący przekraczać wysokości świadczenia emerytalnego. Jeżeli wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę jest mniejsze niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie ma to żadnych konsekwencji na wysokość emerytury. Jeśli jednak pensja wypłacana jest w wysokości 70-130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura zostanie pomniejszona, a przy zarobkach powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ZUS całkowicie zawiesi wypłatę świadczenia emerytalnego.

--- Artykuł sponsorowany ---