Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 10:32
Przeczytaj!

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Kiedy podejmujemy decyzje o kupnie mieszkania przede wszystkim musimy zastanowić się czy korzystniejszą opcją dla nas będzie zakup u dewelopera czy od poprzedniego właściciela.
  • 17.04.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

W każdym przypadku musimy bardzo uważać na różnorodne pułapki, które mogłyby nas narazić na straty finansowe. Pozostaje więc do rozstrzygnięcia kwesta, jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Mieszkanie od dewelopera można kupić po uprzednim sprawdzeniu jego wiarygodności, a także zawarciu w formie notarialnej umowy deweloperskiej, która daje nam gwarancję walczenia o swoje prawa w przypadku trudności z finalizacją umowy i opóźnień. Mieszkanie na rynku wtórnym również należy kupować z dużą dozą ostrożności. Przede wszystkim do umowy przedwstępnej powinno być dołączone zaświadczenie z wydziału meldunkowego, będące gwarantem, że w lokalu nie są zameldowane żadne osoby, dotyczy to zarówno meldunku tymczasowego, jak i stałego. Jeśli poprzedni właściciel tego nie dopilnował może się okazać, że nawet kilka osób jest zameldowanych w mieszkaniu i wtedy trzeba załatwiać odmeldowanie bądź szukać innego mieszkania z którym nie będzie tyle kłopotów.

Obciążona hipoteka bankowa nie jest już problemem, pod warunkiem że cena sprzedaży przewyższa saldo kredytu. Jeśli tak nie jest, a kupującemu bardzo zależy na mieszkaniu musi różnicę dopłacić z własnej gotówki czyli ponieść większe koszty. Również na kupującym spoczywa spłata wierzycieli w ramach rozliczenia ceny sprzedaży. W przeciwnym razie po wniesieniu powództwa cywilnego trzeba się liczyć z tym, że na mocy roszczeń pauliańskich umowa spredaży zostanie unieważniona.

Szczególnym rodzajem umowy jest umowa o dożywocie. Zakłada ona że w ramach umowy sprzedaży kupujący zapewnia właścicielowi dożywotnie utrzymanie. Często osoby starsze i samotne decydują się na taki krok. W ten sposób zapisami umowy zapewnione mają utrzymanie i pielęgnację w chorobie do końca swoich dni. Wymaga to od kupującego szczególnej umiejętności współżycia społecznego i empatii, nie każdy jest się w stanie zdecydować na taki krok zdając sobie sprawę, że niesie to za sobą opiekę nad taką osobą do końca jej dni. Dlatego częściej tego typu sprzedaż realizowana jest w bliższej lub dalszym pokrewieństwie niż w przypadku zupełnie obcych sobie ludzi.

Umowy przedwstępne trzeba koniecznie sporządzać w formie aktu notarialnego. Wpis do III Księgi Wieczystej o przeniesieniu własności zabezpiecza nas przed sytuacją, kiedy właściciel nieruchomości podpisze umowę przedwstępną jeszcze z inną osobą. Wykreślenie roszczenia odbywa się za zgodą kupującego, dlatego nie powinno się zgadzać na zawarcie umowy przedwstępnej, kiedy do Księgi Wieczystej wpisana jest inna osoba. Wiele pułapek może na nas czyhać przy zakupie mieszkania podstawą jest sprawdzenie wiarygodności i hipoteki, ale również wpisów meldunkowych oraz prawa do wieczystego użytkowania gruntu.

--- Artykuł sponsorowany ---