Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 09:16
Przeczytaj!

Wełna – jak pielęgnować robótki ręczne?

Włóczki wełniane są jednym z najpopularniejszych materiałów, które są wykorzystywane podczas dziergania. Fani robótek ręcznych cenią ją sobie za niezwykłe właściwości, które posiada i są w stanie znieść nawet jej gryzącą strukturę. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak powinniśmy dbać o tego rodzaju tkaniny. W tym artykule dowiecie się wszystkiego na temat pielęgnacji wełny.
  • 26.02.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wełna – jak pielęgnować robótki ręczne?

Gdzie się zaopatrzyć – dobry sklep z włóczkami

Po pierwsze należy zadbać o zaopatrzenie się w dobrej jakości wełnę. To od niej w dużej mierze będzie zależało, jak długo robótka pozostanie w dobrej kondycji. Wielu z nas posiada swoje sprawdzone sklepy stacjonarne, jednak idąc wraz z duchem czasu, możemy również skorzystać z ofert sklepów wirtualnych. Miejscem, w którym możemy sobie porównać zaopatrzenie różnych sklepów, jednocześnie nie marnując czasu na osobisty research, jest: https://centrumwloczek.pl/wloczki/. Przydatność tej strony jest ogromna, ponieważ w szybki sposób będziemy mogli znaleźć to, co nas interesuje. Dla niektórych z nas najistotniejsze będą tanie włóczki, a dla innych te wysokiej jakości. W łatwy sposób dowiemy się również, który ze sklepów oferuje nowości, takie jak włóczka puffy.

Wietrzenie wełny

Jedną z kluczowych zasad, które mają ogromny wpływ na stan wełny, jest jej wietrzenie. Dzięki temu, że wełna nie wchłania żadnych zapachów i nie pochłania wilgoci, nie musimy jej prać, dopóki nie wystąpią na robótce plamy, wystarczy ją wywietrzyć. Po dużej dawce świeżego powietrze i słońca nasza wełna stanie się odświeżona, niemal ożywiona.

Wełna – pranie ręczne

Jeśli jednak na naszej robótce wystąpią widoczne plamy, należy ją wyprać. Należy jednak pamiętać, że można to robić tylko ręcznie. Wełniana dzianina w standardowym trybie w pralce zupełnie straciłaby swój kształt i nadawałaby się do wyrzucenia. Z wełnianą robótką trzeba obchodzić się bardzo delikatnie, woda, w której ją pierzemy, powinna być utrzymana w temperaturze pokojowej, a środek czyszczący, którego używamy, powinien być bardzo subtelny, aby nie zniszczył jej struktury. Musimy pamiętać, aby delikatnie odciskać wodę z naszej robótki.

Pamiętajmy, że nigdy nie należy wykręcać wełny, ponieważ skutecznie odkształciłoby to naszą tkaninę i sfilcowało ją. Pranie możemy zakończyć wypłukaniem wełny w wodzie z dodatkiem wosku z owczej wełny tzw. lanoliny.

Suszenie wełny

Podczas suszenia naszej wełnianej robótki powinniśmy układać ją na płasko i pozwolić jej wyschnąć. Dzięki takiemu zabiegowi możemy być pewni, że robótka zachowa swój pierwotny kształt. Innym, szybszym sposobem na wysuszenie wełnianej tkaniny, jest położenie odsączonej z wody robótki na ręczniku, przykrycie jej drugim i zrolowanie ich. W ten sposób ręczniki wchłoną nadmiar wody z wełny, a tkanina nie powinna zmienić swojego kształtu. Zakazane jest jednak suszenie wełnianych tkanin na tradycyjnych suszarkach do ubrań, ponieważ mogą one się w ten sposób niepotrzebnie rozciągnąć.

Utrzymanie stałej temperaturę wody

Kolejną ważną uwagą dotyczącą prania jest możliwie jak w najmniejszym stopniu zmieniać temperaturę wody. Zmiana jej w gwałtowny sposób może spowodować na przykład skurczenie się tkaniny bądź jej sfilcowanie. Najlepszą temperaturą do prania wełnianych robótek jest letnia woda, w temperaturze około 20 stopni.

Pielęgnowanie własnoręcznych robótek ręcznych wykonanych z wełny może być dla wielu z nas bardzo istotne, ze względu na unikatowość każdej z nich. Pamiętajmy, aby prać wełnę ręcznie, nie wykręcać jej i nie suszyć w tradycyjny sposób.

--- Artykuł sponsorowany ---