Zwolnienie lekarskie
Niekiedy dotykają nas różnorodne choroby, dlatego konieczne jest zwolnienie lekarskie, wystawiane przez lekarza. Kto może skorzystać w takim przypadku z zasiłku chorobowego? Wynagrodzenie i zasiłek za czas nieobecności w pracy przysługuje pracownikom, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem jest tutaj wysyłka zwolnienia elektronicznego e-ZLA przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejnym krokiem jest udostępnienie zwolnienia pracodawcy poprzez konto PUE ZUS. Aktualnie wszelkie zwolnienia lekarskie są wystawianie jedynie elektronicznie. Jeśli płatnik nie korzysta z profilu PUE, musi o tym poinformować pracowników - wtedy konieczne jest poproszenie lekarza, aby wystawił ZLA w papierowej formie. Cenne informacji w temacie zwolnień lekarskich znajdziemy na portalu Poradnik Pracownika.
Zwolnienie L4 a wynagrodzenie chorobowe
Pamiętajmy o tym, że wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy przysługuje nam przez 33 dni w trakcie roku lub 14 dni dla osób po 50 roku życia. Za ten czas otrzymujemy wypłatę od pracodawcy, a jej wysokość jest zależna od tego, czego dotyczy niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Przykładowo w razie choroby możemy liczyć na 80% wysokości wynagrodzenia, a w trakcie choroby w ciąży jest to 100% wysokości wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest to, że chorobowe wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za cały okres wskazany w zwolnieniu lekarskim, nawet z uwzględnieniem dni wolnych od pracy.
Zasiłek chorobowy
Czym jest zasiłek chorobowy? Jest to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane pracownikowi od 34 dnia przebywania na L4 lub 15 dnia dla osób powyżej 50 roku życia. Wypłaty realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca wtedy, gdy stan zgłoszonych osób do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada ubiegłego roku wynosi co najmniej 20. Sto procent zasiłku uzyskują kobiety chorujące w trakcie ciąży, osoby po wypadku przy pracy, czy też z chorobą zawodową. Z kolei 80% podstawy wymiaru odnosi się do różnorodnych chorób. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, wtedy wypłata zasiłku chorobowego stoi po stronie ZUS-u.
Prawo do zasiłku uzyskujemy po upływie trzydziestu dni nieprzerwanego podlegania pod chorobowe ubezpieczenie. Natomiast osoby, które samodzielnie opłacają składki chorobowe, otrzymują zasiłek po 90 dniach (np. w razie zatrudnienia na umowie zlecenie). Podczas ustalania okresu wyczekiwania na świadczenia, trzeba mieć na uwadze także poprzednie okresy ubezpieczenia społecznego, gdy przerwa pomiędzy nimi nie jest większa niż 30 dni lub wynika z bezpłatnego urlopu, wychowawczego, czy też czynnej służby wojskowej żołnierza zawodowego.
Warto zauważyć, że podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Uwzględnić trzeba konkretne miesiące, które poprzedzają zwolnienie lekarskie i nie ma znaczenia to, kiedy nastąpiła wypłata wynagrodzenia. Wszystkie te kwestie zostały dokładnie określone w przepisach prawnych, które warto znać. Bez względu na to, jakie funkcje pełnimy w firmie, powinniśmy działać zgodnie z prawem.