Motoryzacja i lotnictwo – główne branże technologii CNC
Technologia CNC na szeroką skalę wykorzystywana jest w motoryzacji. Przede wszystkim z jej pomocą tworzy się podzespoły samochodowe, a dokładniej obrabia te elementy, aby pozyskać odpowiedni kształt czy też wymiary. Tego rodzaju metodę stosuje się, na przykład przy produkcji elementów silników, zwrotnic, obudów czy też podzespołów układu hamulcowego. Z pomocą technologii CNC można także obrabiać bloki i głowice silników, wałki rozrządu, korbowody i tarcze hamulcowe. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele. Warto jednak dodać, że technologia CNC sprawdza się także w przemyśle lotniczym. Umożliwia precyzyjne tworzenie cylindrycznych części silników turbinowych, elementów ze stopów lekkich na przykład aluminium czy tytan. Za jej sprawą produkuje się skomplikowane detale i wspomaga procesy cięcia czy nawiercania otworów, które są niezbędne do chłodzenia silników turbinowych.
Technologia CNC w przemyśle maszynowym oraz budownictwie
Branża lotnicza i motoryzacyjna to nie wszystkie, w których technologia CNC sprawdza się na co dzień. Warto wspomnieć o przemyśle maszynowym jako o największym odbiorcy technologii CNC. Na obrabiarkach CNC wykonuje się nie tylko płaskie elementy maszyn, ale również części o zmiennej grubości i kształtach. Przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania typu CAM, obróbka metali umożliwia produkcję części i podzespołów maszyn o wysokim stopniu skomplikowania kształtu. Przemysł maszynowy nie ogranicza się jedynie do maszyn roboczych, należy tutaj zaznaczyć, że technologia CNC wspomaga produkcję urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych czy sanitarnych. Obróbka metali sprawdza się również w sektorze budowlanym, gdzie obrabiane są materiały konstrukcyjne, używane w budownictwie inżynieryjnym. Przykładem mogą być elementy konstrukcyjne mostów, dźwigarów, obiektów hydrotechnicznych czy wodno-melioracyjnych. Jeżeli chcesz skorzystać z usług tego rodzaju lub dowiedzieć się więcej o technologii CNC, zapraszamy na stronę: https://arpol-cnc.com/.
Branże produkcyjne – technologia CNC
Można ogólnie stwierdzić, że technologię CNC wykorzystuje się w branżach ukierunkowanych na produkcję elementów, części czy podzespołów. Będą to na przykład narzędzia warsztatowe, drzwi, zamki, akcesoria metalowe do kuchni czy łazienki, sprzęt medyczny oraz farmaceutyczny. To jednak wciąż nie koniec, technologia CNC umożliwia wydajną, jednocześnie maksymalnie precyzyjną produkcję elektroniki, systemów grawerowania, opakowań spożywczych czy też banerów reklamowych. Możliwości jest naprawdę wiele, nie można się temu dziwić, nowoczesna maszyna CNC, nad którą czuwa doświadczony operator i programista może wykonać naprawdę skomplikowane elementy bez najmniejszego problemu. Co ważne, jest to produkcja masowa, ponieważ każda kolejna część będzie dokładnie taka sama jak poprzednia.