Czy ze szczeniakiem można pójść na szkolenie?
Można. To zaprocentuje i przysłuży się późniejszym relacjom. Od samego początku pies, ale także my jesteśmy uczeni, jak mamy się nawzajem dogadywać. Tak, człowiek też podczas treningu zdobywa wiedzę, jak postępować z mniejszym członkiem rodziny. W trakcie profesjonalnego szkolenia łapany jest dobry kontakt ze szczeniakiem, który uczy się dobrego zachowania i zabaw przynoszących dużo radości. Kurs można zacząć od ósmego tygodnia życia po drugiej dawce szczepienia.
Dobrze jest zgłosić się do trenera lub behawiorysty, kiedy nasz pies ma problemy, takie jak lęk separacyjny, agresja czy wycofanie. Jeśli nie możemy sobie sami poradzić, to specjaliści ze szkoły Hauvard pomogą nam zrozumieć, co dzieje się z psiakiem, skorygują nasze zachowanie i powiedzą, jak należy postępować. Po konsultacji dobrym pomysłem może być zapisanie się na zajęcia grupowe. Wtedy pies stopniowo będzie uczyć się od pozostałych normalnego, spokojniejszego zachowania.
Szkolenie dla psów – uczy i bawi
Oprócz standardowych szkoleń warto udać się na te specjalistyczne, które sprawiają psu dużo radości, bo opierają się na tym, co naturalnie lubi najbardziej. Takim przykładem jest nose work. Aby przekonać się, w czym tkwi fenomen tego kursu, trzeba zrozumieć, czym jest dla psa jego nos.
Psi nos
Psimi oczami jest tak naprawdę właśnie nos. Dzięki bardzo czułemu zmysłowi węchu zwierzak może się odnaleźć i „oglądać” otaczający go świat. Tysiące wrażeń przez tysiące zapachów, które rozpoznaje, jest dla niego tym, czym dla nas patrzenie, słuchanie czy nawet rozmowa. Psy z zapachów czerpią różne informacje i komunikują się. Obwąchując teren, dowiadują się, kto na nim był lub czy nie ma oczywiście jakiś śmieciowych smakołyków. Naukowcy podejrzewają, że przy obwąchiwaniu się psy informują się nawzajem, w jakim są wieku, o płci, dojrzałości lub cyklu płciowym w przypadku suczek.
Wąchanie psów można wykorzystać do zabaw, dlatego że to odstresowuje i pomaga złagodzić problemy lękowe. Jeśli pies jest unieruchomiony po operacji, umożliwia mu to lepsze psychiczne funkcjonowanie i skraca okres rehabilitacji.
Zagrać (zabawić się) na psim nosie
Pogłębienie predyspozycji psa do odwiecznego wąchania i wykorzystanie tego do zacieśnienia więzi w czasie zabawy umożliwi kurs treningowy nose work w szkole Hauvard. Tutaj pod okiem trenerów i behawiorystów Ty i Twój kompan będziecie uczeni, jak wykorzystać jego węchowy atut. Na początku Twój pies zostanie obeznany z zapachem eukaliptusa. Potem trening będzie odbywał się na 4 płaszczyznach. Pierwsza to szukanie zapachu w ograniczonych, małych rzeczach takich jak pudełka, walizki itp. Druga to rekonesans po pomieszczeniach, później w samochodach oraz czwarta kategoria to działanie na zewnątrz, w terenie. Takie zabawy uspokoją Twojego psa. Zobaczysz, że będzie to robił z wielką chęcią, bo węszenie to jego życie.
Pies wybrał nas na swoją rodzinę. Jesteśmy ważniejsi od jego współbraci - innych psów. Jak to w rodzinie zdarzają się czasem niesnaski. Całe szczęście zawsze można dojść do porozumienia. Aby nie było żadnej kości niezgody, dobrze jest zrozumieć siebie nawzajem poprzez szkolenie psów i tak naprawdę właścicieli. Nie ma potrzeby szukać szkoły, bo my wiemy, że godną polecenia jest Hauvard. Niczego oprócz przysmaków już więcej nie potrzebujesz.