Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 kwietnia 2026 00:36
Reklama

Władze Starachowic planują poszerzenie granic miasta kosztem gminy Brody, oburzona wójt odpowiada podobnym działaniem

Zaiskrzyło na linii Starachowice – Brody, po tym, jak na grudniowej sesji starachowicka rada miejska podjęła uchwały intencyjne w sprawie włączenia do miasta sołectw Kuczów i Lipie, leżących w gminie Brody. Zniesmaczona wójt Marzena Bernat nazywa działania władz miasta partyzanckim zawłaszczaniem cudzych terenów. Jest też konkretna riposta - Rada Gminy w Brodach podjęła własne uchwały przyłączeniowe, obejmujące tereny w Starachowicach.
Władze Starachowic planują poszerzenie granic miasta kosztem gminy Brody, oburzona wójt odpowiada podobnym działaniem

Mamy konflikt terytorialny między Starachowicami, a gminą Brody. Wszystko zaczęło się od uchwał przedstawionych przez prezydenta Marka Materka na grudniowym posiedzeniu rady miejskiej. Dotyczyły one rozpoczęcia działań mających na celu włączenie miejscowości Lipie i Kuczów, położonych w gminie Brody, w granice administracyjne Starachowic. Przyłączenie Lipia radni poparli jednogłośnie. Podczas podejmowania decyzji w sprawie Kuczowa dwoje radnych wstrzymało się od głosu. Na reakcję gminy Brody nie trzeba było długo czekać. W tym samym dniu, na popołudniowej sesji nadzwyczajnej radni gminy Brody jednogłośnie podjęli dwie uchwały intencyjne dotyczące rozszerzenia gminy o tereny leżące w Starachowicach.

 

Wójt gminy Brody Marzena Bernat nie kryje, że uchwały terytorialne to rodzaj rewanżu wobec Starachowic, które wyciągają rękę po cudzą własność.

 

Pani wójt nie kryje także oburzenia. Mówi, że władze Starachowic działały z zaskoczenia, nie informując jej wcześniej o swoich zamiarach.

 

Prezydent Marek Materek odpowiada, że gmina Brody była powiadomiona o intencjach Starachowic w stosownych czasie.

 

Prezydent dodaje, że z poszerzenia granic Starachowic wynikną korzyści dla miasta i dla nowych potencjalnych mieszkańców.

 

Gospodarz Starachowic zaznacza, że o nowe tereny zabiegają też inne polskie miasta i podkreśla, że cały proces będzie się odbywał na zasadzie całkowitej dobrowolności.

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec Kuczowa 10.01.2017 16:48
Pan Prezydent niech zajmie się swoimi terenami a nie sięga po cudze

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maniek z Nowej SłupiiTreść komentarza: Jebać star !Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądoweAutor komentarza: ArkadiuszKiTreść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczymAutor komentarza: Dariusz JuskowiakTreść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologiData dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELSAutor komentarza: Tomek KTreść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagającyData dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcyAutor komentarza: Nokia)Treść komentarza: Chcę znać wiadomości z mojego miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:09Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16Autor komentarza: Nokia)BarsTreść komentarza: Moje miasto moje wiadomości z miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:07Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16
Reklama
Reklama