Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

VII Noce Teatralne

Już 15 września o godz. 20:00 na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się VII Noce Teatralne.
VII Noce Teatralne

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach w partnerstwie ze Starachowickim Centrum Kultury, Muzeum Przyrody i Techniki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i Młodzieżowym Domem Kultury w Starachowicach zapraszają na:

Reklama

 

VII Noce teatralne

15 września 2017 r. od godziny 20.00 - Hala spustowa Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wstęp wolny

PROGRAM:

20.00 – rozpoczęcie

20:15 - „Dzień ósmy” - Teatr Doraźny – Ostrowiec Świętokrzyski

21:00 - „Ona była jak piwo” -Teatr Amatorski Team – Starachowickie Centrum Kultury

21:30 - „ESCape” - Teatr Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

22:15 - "Żertwa" – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka

 

16 września o godzinie 11.00 na terenie muzeum warsztaty aktorskie dla młodzieży poprowadzi MARIA SEWERYN

Zadanie jest współfinansowane przez:

Urząd Marszałkowski, Powiat Starachowicki i Gminę Starachowice

 

 

Informacje:

1. Teatr „Doraźny” to grupa młodych aktorów-amatorów, lubiąca eksperymentować z różnymi technikami teatru formy. Działa pod opieką Urszuli Bilskiej jako Zespół Żywego Słowa. Grupa podczas letnich i zimowych warsztatów od trzech lat przygotowuje spektakle w reżyserii Mateusza Wróbla.

„Dzień ósmy” to spektakl, w którym z początkowego chaosu wyłaniają się elementy teatru przedmiotu, prosta scenografia, muzyka grana na żywo. Wszystko to podane w sosie groteskowego dowcipu i absurdalnego humoru Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Występują: Milena Szczygieł, Gabriela Krycia, Joanna Karcz, Aleksandra Bilska, Małgorzata Kwiatkowska, Jakub Kozakiewicz, Bartosz Sałapski, Konrad Dzik, Wiktor Gałka, Michał Stachowski
Muzyka: Konrad Dzik, Jakub Kozakiewicz
Reżyseria: Mateusz Wróbel i zespół Teatru Doraźnego

 

2. Spektakl „Ona była jak piwo” na podstawie książki Katarzyny Grocholi „Przegryźć dżdżownicę”.

Reżyseria: Anna Cieśla

Występują:

Anna Cieśla – ukończyła Warszawską Szkołę Filmową Bogusława Lindy, studentka pedagogiki, mama 15 – to miesięcznej Liwii. Aktorka, recytatorka, zdobywczyni wielu nagród na ogólnopolskich konkursach żywego słowa.

Agata Gaik – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, tegoroczna maturzystka. Wegetarianka, kochająca muzykę i teatr.

Jagoda Blicharz - uczennica gimnazjum, artystyczna dysza, śpiewa, tańczy, recytuje.

Michał Gorzelak - uczeń II L.O. Świetnie czuje się w damskim towarzystwie, które dominuje w Teatrze Amatorskim TEAM, z którym związani są młodzi aktorzy.

Teatr Amatorski TEAM działa w Starachowickim Centrum Kultury od 2010 roku. Tworzą go amatorzy, pasjonaci teatru w rożnym wieku (uczniowie szkół jak i osoby dorosłe). Mają na swoim koncie liczne rekonstrukcje historyczne, występy na Starachowickich Nocach Teatralnych, imprezach związanych z obchodami świat państwowych ale ich największym sukcesem pozostaje zrealizowany wspólnie z Dorotą i Arturem Anyżami spektakl Ostatnia selekcja nawiązujący do tragicznych losów starachowickich Żydów. Teatrem opiekuje się Aleksandra Sarzyńska (animator kultury w SCK).

3. Spektakl „ESCape”- TEATR PANOPTICUM Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „pod Akacją” w Lublinie prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną ale także gimnazjalna i studencką. Setki młodych ludzi zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny, a wielu z nich zostało zawodowymi aktorami, reżyserami, scenografami i krytykami teatralnymi. Znani są z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią już kariery zagraniczne, toteż nie bez powodu Panopticum bywa nazywane „kuźnią młodych talentów”.

Teatr jest laureatem wielu ważnych krajowych i międzynarodowych nagród, w tym dwóch Złotych Masek zdobytych w Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie i Ankarze. O Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych i radiowych. Przez TVP1 zostały zarejestrowane dwa spektakle teatralne oraz zrealizowany film dokumentalny „Szef” , którego bohaterem jest założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu - Mieczysław Wojtas. Z teatrem od dziesięciu lat współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.

„ESCape”

Spektakl w sposób satyryczny podejmuje problemy współczesnego człowieka zmanipulowanego przez różne media, zagubionego pomiędzy realnym a wirtualnym światem kreowanym np. przez popularne dzisiaj internetowe portale społecznościowe i komunikatory. Zacierające się granice w odczuwaniu tego co jest rzeczywiste, a co tylko wirtualne, stają się często przyczyną wielu frustracji, zaburzeń emocjonalnych, a nawet dramatów mniej odpornych jednostek , zwłaszcza młodego pokolenia.

scenariusz: Mieczysław Wojtas i zespół

reżyseria: Mieczysław Wojtas przy współpracy Emila Janczaka

muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz

występują: Jakub Oszust, Michalina Puła, Emil Janczak, Rozalia Sawa, Paulina Iwan, Wiktor Palak, Marcin Lisowski, Maja Kalbarczyk. Jakub Wyszomirski.

 

4. "Żertwa" – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka

"Żertwa" scenariusz : Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak na podstawie lub z wykorzystaniem fragmentów tekstów: „Dziennik bez samogłosek” Aleksandra Watta, „Pan Tadeusz” i „Śniła się zima” Adama Mickiewicza, „Zapluty karzeł reakcji” Piotra Woźniaka

reżyseria: Stanisław Miedziewski

wykonanie: Mateusz Nowak

charakteryzacja: Agnieszka Adamczewska

realizacja nagrania: Konrad Biel

projekt kostiumu: Magdalena Franczak

światło: Marcin Kabat Kowalczuk

wykonanie kostiumu: Bożena Piotrowska

dźwięk: Łukasz Szulc

Przedstawienie przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? To robili Polacy Polakom. Nikt inny, przecież nie Marsjanie. Zawsze, Polacy Polakom. Żertwa to ofiara całopalna.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Mateusz Nowak - polonista i logopeda, ukończył studia doktoranckie z zakresu językoznawstwa polskiego (UMCS Lublin), animator kultury (Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" w Lublinie), aktor-monodramista i recytator. W 2016 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za "za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego" oraz wyróżniony Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowego Centrum Kultury oraz Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Laureat Nagród Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin oraz Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie w kategorii "Słowo". Zdobywca blisko siedemdziesięciu indywidualnych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Swoje spektakle w poetyce teatru jednego aktora prezentował prawie sto pięćdziesiąt razy w Polsce i zagranicą (Albania, Armenia, Czechy, Kosowo, Kuwejt, Mongolia, Niemcy, Słowacja, Turcja i Ukraina).

 

W sobotę gościem specjalnym VII Nocy teatralnych będzie Maria Seweryn.

MARIA SEWERYN

Aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej. Gra w stołecznych teatrach: w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i Teatrze Syrena.

W 1993 r. zadebiutowała w filmie R. Piwowarskiego Kolejność uczuć. Za tę role otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz nagrodę w plebiscycie Radia "Zet" za najlepszy debiut aktorski ostatnich pięciu lat. Później zagrała w Wielkim tygodniu A. Wajdy, Matce swojej matki R. Glińskiego, w filmach T. Koneckiego: Pół serio i Idealny chłopak dla mojej dziewczyny, a także w Julia wraca do domu A. Holland, w Boisku bezdomnych K. Adamik.

Występowała również w widowiskach Teatru Telewizji: w Przypadku Klary D. Loher w reżyserii M. Łazarkiewicz, w Martwej królewnie N. Kolady w reż. P. Łazarkiewicza. Stworzyła postać Arycji w Fedrze J. Racine'a w reż. L. Adamika, w Hamlecie W. Szekspira w reż. K. Warlikowskiego zagrała Rosencrantza. Rozgłos przyniosła jej rola w skandalizującym Shopping & Fucking M. Ravenhilla w reżyserii P. Łysaka i Polaroidach w reż. A. Augustynowicz. Za rolę Nadii w Polaroidach otrzymała nagrodę na 2. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. Zagrała też w Opowiadaniach Zebranych u boku Krystyny Jandy i dostała za tę rolę wyróżnienie aktorskie na Przeglądzie Teatralnym w Kaliszu. Wystąpiła również w Pannie Julii Strindberga w inscenizacji P. Łazarkiewicza, w Miss HIV i w Bombie w reż. M. Kowalewskiego. Za rolę Iriny otrzymała wyróżnienie w 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W Teatrze Polonia gra między innymi w plenerowym przedstawieniu Lament na Placu Konstytucji K. Bizio, za który w 2008 r. otrzymała w 14. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagrodę za najlepsza rolę kobiecą. Gra również w Kobietach w sytuacji krytycznej J. Murray-Smith, Kontrakcie M. Bartletta oraz w Konstelacjach N. Payne’a i Happy Now? w reż. A. Sajnuka. W Och-Teatrze można ją z kolei oglądać w brawurowych farsach R. Cooneya Mayday i Mayday 2.

W Teatrze Syrena gra Mme Chauchat w Czarodziejskiej Górze Thomasa Mann’a w inscenizacji Wojciecha Malajkata. W tej chwili przygotowuje rolę Pani Dobrójskiej w Ślubach Panieńskich Fredry w Teatrze STU w Krakowie.

Od dwóch lat wykłada w szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej AktoRstudio.

Maria Seweryn zajmuje się również reżyserią. Wyreżyserowała m.in. monodram Agnieszki Michalskiej Ślad w Teatrze WARSawy i na zamówienie Teatru MY sztukę Selfie.com.pl . oraz spektakle grane w Och-Teatrze: Zaświaty czyli czy pies ma duszę? J. A. Masłowskiego, wspólnie z Krystyną Jandą Związek Otwarty Dario Fo, Alicja ♥ Alicja, Stosunki prawne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Załoga radio i tomografii niech uważa jak sobie żartuje i kpi pod nosem z pacjentów. To słychać...Data dodania komentarza: 23.06.2025, 13:46Źródło komentarza: PZOZ w Starachowicach uzyskał normy ISOCERT. Audytorzy zauważyli dobrą jakość świadczonych usługAutor komentarza: Wi3ckowski janTreść komentarza: Pragnę znać wiadomości z mojego miasta mieszkam tu od1949 rokuData dodania komentarza: 20.06.2025, 18:44Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2025-06-20Autor komentarza: małaTreść komentarza: Wstyd tu mieszkać.Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:32Źródło komentarza: Karol Nawrocki wygrał II turę wyborów prezydenckich. Znamy wyniki wyborów w powiecie!Autor komentarza: S.G. Street GangstaTreść komentarza: oszukane braun nie wygrał!!! TUSK PRZYLECIAŁ I ZMAZAŁData dodania komentarza: 19.05.2025, 23:14Źródło komentarza: Wyniki głosowania w I turze wyborów w powiecie i gminie Starachowice
Reklama
Reklama