Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rozmawiali o dawstwie narządów

Z załogą starachowickiego szpitala spotkali się specjaliści z zakresu transplantologii. Podczas szkolenia dotyczącego podstaw dawstwa narządów rozmawiano mi.n.: o zasadach kwalifikacji potencjalnych dawców oraz warunkach zgody pobrań. Organizatorami wydarzenia był Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej we współpracy z Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej.
Kliknij aby odtworzyć

Organizacja pobierania i przeszczepiania narządów była jednym z tematów poruszanych podczas szkolenia zatytułowanego "Podstawy Dawstwa Narządów", które odbyło się w starachowickim szpitalu powiatowym. Celem wydarzenia było przybliżenie pracownikom lecznicy wiedzy z zakresu transplantologii. Prelegentami spotkania byli zarówno medycy z naszej lecznicy, jak i zaproszeni goście ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Reklama

 

Spotkanie dotyczyło specyficznej formy pobrania od dawcy zmarłego w mechanizmie śmierci mózgowej.

 

Podczas szkolenie poruszano także trudne zagadnienie związane z rozmowami z rodzinami zmarłych na temat pobrań.

 

Szkolenie zorganizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Według bieżących danych do najczęściej pobieranych narządów należą nerki. Najdłuższa lista oczekujących dotyczy natomiast serca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Załoga radio i tomografii niech uważa jak sobie żartuje i kpi pod nosem z pacjentów. To słychać...Data dodania komentarza: 23.06.2025, 13:46Źródło komentarza: PZOZ w Starachowicach uzyskał normy ISOCERT. Audytorzy zauważyli dobrą jakość świadczonych usługAutor komentarza: Wi3ckowski janTreść komentarza: Pragnę znać wiadomości z mojego miasta mieszkam tu od1949 rokuData dodania komentarza: 20.06.2025, 18:44Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2025-06-20
Reklama
Reklama