Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 marca 2026 02:42
Reklama

Projekcja filmu „Linia” Telewizji Starachowice o roli naszego miasta w odbudowie gospodarki II RP

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach odbył się wieczór nawiązujący do niedawnej 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem zwrócono uwagę na budowę od postaw gospodarki odradzającego się państwa, w tym elektryfikacji. Swój wkład miało tu także nasze miasto, o czym opowiada film „Linia”, autorstwa Jana Tamiołło, właściciela Telewizji Starachowice. Jego projekcja była głównym punktem spotkania w miejskiej książnicy.
Kliknij aby odtworzyć

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach odbyło się spotkanie pod hasłem „Sieć Niepodległej. Budowa linii energetycznej w okresie II Rzeczpospolitej” z projekcją filmu „Linia” Telewizji Starachowice w roli głównej. Produkcja zwraca uwagę na wkład, jaki w odbudowanie gospodarki odradzającej się Polski, wniosła linia energetyczna Starachowice - Mościce, wybudowana w latach 1935 - 37.

 

Jak podkreśla Jan Tamiołło, właściciel Telewizji Starachowice, trzeba pamiętać, że inwestycja, której częścią była linia Starachowice – Mościce, to w stu procentach wytwór polskiej myśli technologicznej, co w sytuacji ponad wiekowych zapóźnień gospodarczych, wynikających z rozbiorowego podziału naszego kraju, było nie lada osiągnięciem.

 

Spotkanie uzupełniła prelekcja Pawła Kołodziejskiego „Jak scalano Polskę”.

 

Wieczór uzupełnił występ Piotra Kędziory w recitalu „Pieśni Wolności”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ArkadiuszKiTreść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczymAutor komentarza: Dariusz JuskowiakTreść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologiData dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELSAutor komentarza: Tomek KTreść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagającyData dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcyAutor komentarza: Nokia)Treść komentarza: Chcę znać wiadomości z mojego miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:09Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16Autor komentarza: Nokia)BarsTreść komentarza: Moje miasto moje wiadomości z miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:07Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16Autor komentarza: MikisBarsTreść komentarza: Lubię wiedzieć co się dzieje w moim miescieData dodania komentarza: 17.01.2026, 13:15Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16
Reklama
Reklama