Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 17:57
Reklama

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino

W dniach 14-20 maja 2019 roku reprezentacja Chorągwi Kieleckiej ZHP , a w niej 14 osobowa ekipa z Hufca ZHP Starachowice uczestniczyła w zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego – „Harcerskiej Wyprawie Pamięci” na Monte Cassino.
Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino

Harcerze w ten sposób oddali hołd poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w czasie jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej .

Program wyprawy był dość napięty i wymagał od nas dużej dyscypliny i odporności fizycznej (pokonaliśmy ponad 4300 km). I choć Austria przywitała nas padającym śniegiem byliśmy dobrej myśli, że dalej będzie na pewno lepsza pogoda.

Do miejscowości Fondi  i campingu La Lucciola (gdzie byliśmy zakwaterowani) dotarliśmy późnym wieczorem 15 maja. Po drodze zwiedzaliśmy Rawennę i Wenecję, podziwiając niepowtarzalną architekturę tych pięknych miast .

W środę oba nasze patrole udały się na wzgórze Monte Cassino gdzie wzięły udział w zmaganiach Fabularnego Rajdu „Honker” .

Honker to dwa dni rywalizacji połączonej ze wspaniałą zabawą oraz możliwością doznania prawdziwej historii.
Na jego uczestników czekało 14 zgrupowań i ponad 40 punktów, mnóstwo ciekawych zadań do zrealizowania, a to wszystko w klimacie bitwy stworzonym przez rekonstrukcję historyczną.

Zadania na punktach były bardzo dobrze zorganizowane i ciekawe. Rajd trwał dwa dni, a każdy punkt nawiązywał do różnych zajęć żołnierzy, w tym maskowanie, pomaganie rannym itp. 

Ale głównym celem naszej wyprawy była służba. I tą pełniliśmy już w piątek w czasie uroczystości przy pomniku gen. Władysława Andersa, a wieczorem po zakończeniu rajdu uczestniczyliśmy w koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej WP w miejscowości Piedimonte San Germano.

W sobotę 18 maja pojawiliśmy się po raz kolejny na Monte Cassino, aby wziąć udział w głównych obchodach upamiętniających bitwę. Od samego rana harcerki i harcerze przygotowywali teren cmentarza do uroczystości, a podczas obchodów pełnili służbę – pomagali weteranom oraz pełnili wartę przy wszystkich mogiłach żołnierzy.

W uroczystości oprócz weteranów i harcerzy wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella z Córką, córka generała Andersa – Anna Maria Anders oraz  skauci, strzelcy, żołnierze, delegacje kombatantów i ich rodzin z całego świata.

Była to dla nas niesamowita lekcja historii.  Ci którzy polegli u stóp klasztoru oddali swe ciało włoskiej ziemi ale serce Polsce. Tej Polsce do której tak bardzo chcieli wrócić.

Szczególnie wzruszający był moment przekazania młodemu pokoleniu testamentu weteranów. W imieniu wszystkich kombatantów przemówił do nas płk. prof. dr hab. Wojciech Narębski

„Chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ten ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać i nawiedzą groby naszych kolegów i złożą im hołd. (…) Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie potem waszym dzieciom i ciągłość pokoleń zostanie zachowana” .

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tych obchodach i  oddać cześć poległym żołnierzom. Jako młode pokolenie pokazaliśmy, że pomimo upływu lat nadal o nich pamiętamy. Było to niezwykłe przeżycie i na pewno każdy z nas zapamięta je na długo. 

Potwornie zmęczeni po całym dniu późnym wieczorem dotarliśmy na camping, gdzie szybko spakowaliśmy się i po obiadokolacji udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Rano pożegnaliśmy Fondi, przemiłych właścicieli campingu i udaliśmy się do Rzymu. Udało nam się dotrzeć do Watykanu i wspólnie z innymi harcerzami wziąć udział w modlitwie Anioł Pański na placu Świętego Piotra. Miło było usłyszeć jak papież Franciszek pozdrawiał harcerzy – uczestników wyprawy pamięci na Monte Cassino.

Później udaliśmy się na zwiedzanie Watykanu i Rzymu .

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę w Wiedniu. Udaliśmy się także na wzgórze Kahlenberg gdzie złożyliśmy hołd Janowi III Sobieskiemu w miejscu gdzie kierował Obroną Wiednia przed Turkami w 1683 roku. Dowiedzieliśmy się tez ciekawej rzeczy. Otóż wzgórze Kahlenberg potocznie jest nazywane Łysą Górą a na jego szczycie znajduje się przekaźnik rtv? Przypadek? Zmęczeni ale szczęśliwi późnym wieczorem dotarliśmy do domu.

W ekipie reprezentującej Hufiec ZHP Starachowice znalazły się harcerki i harcerze z następujących środowisk: 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza, 7 Drużyna Wędrownicza „Summit” im. Jerzego Kukuczki, 101 Drużyna Starszoharcerska „Lupus”, 102 Drużyna Wędrownicza „Simenia” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki”.

Serdecznie dziękujemy Chorągwi Kieleckiej ZHP, naszym wspaniałym kierowcom – Szpuli, Tomkowi i Uchowi. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 27°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: twoja madka Treść komentarza: dokładnie tak Data dodania komentarza: 18.06.2026, 10:15 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ja Treść komentarza: Dlaczego tylko przedszkoli miejskich? Dlaczego brak przedszkoli prywatnych? Imprezy organizowane przez przedszkola prywatne są dla wszystkich. Jawna dyskryminacja i celowe działanie władz aby pomniejszyć udział w wychowaniu dzieci przez przedszkola prywatne. Ostatnio widać nagonkę na prywatne przedszkola, pomniejszenie ich wkładu w wychowanie dzieci. A prawda jest taka że dzięki prywatnym przedszkolom poziom edukacji wczesnoszkolnej jest na taki a nie innym poziomie, ponieważ to przedszkola prywatne jako pierwsze wprowadzały w ramach konkurencyjności wszystkie zajęcia, które teraz w przedszkolach miejskich są normą. Dzieciom gratuluje reszta do przemyślenia. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 16:40 Źródło komentarza: Bajkowy Festiwal Tańca 2026 w Parku Kultury. Na scenie gościły postacie ze słynnych ekranizacji! Autor komentarza: Maniek z Nowej Słupii Treść komentarza: Jebać star ! Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ArkadiuszKi Treść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210 Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49 Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczym Autor komentarza: Dariusz Juskowiak Treść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologi Data dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57 Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELS Autor komentarza: Tomek K Treść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagający Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37 Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcy
Reklama
Reklama