Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 lipca 2025 01:56
Reklama

Przygotuj się na kontrolę. Przeczytaj i sprawdź, jak wyglądają testy obciążeniowe urządzeń transportu bliskiego

Typowe dla przemysłu ciężkiego przenoszenie wszelkiego rodzaju ładunków wielkogabarytowych oraz wielkomasowych wiąże się z ryzykiem nadmiernego przeciążenia sprzętu. Poważne uszkodzenie maszyn wiąże się z niebezpieczeństwem, dlatego regularnie poddaje się je rozmaitym kontrolom. Jednym z ich typów jest test obciążeniowy dźwignicy przed jej oddaniem do użytkowania. Przedsiębiorcy powinni mieć pełną świadomość, jak dokładnie wyglądają tego rodzaju procedury.
Przygotuj się na kontrolę. Przeczytaj i sprawdź, jak wyglądają testy obciążeniowe urządzeń transportu bliskiego

Kluczowy współczynnik bezpieczeństwa oznacza realną, maksymalną wytrzymałość instalacji

 

Każde urządzenie wykorzystywane w transporcie bliskim posiada określoną odporność na obciążenia oraz działanie czynników zewnętrznych. Specjaliści z przedsiębiorstwa HAK tłumaczą, że w tym przypadku chodzi o wszelkiego rodzaju zdarzenia, które fizycznie zmieniają stan układów konstrukcyjnych w danej instalacji. Przykładowo: jeżeli na żuraw warsztatowy  zawiesić ładunek o masie przekraczającej dopuszczalny udźwig, dojdzie do przeciążeń niebezpiecznych nie tylko dla zdrowia i życia pracowników, lecz również stanu ładunków i urządzeń. Dlatego inżynierowie tworzący zaawansowane maszyny są zobowiązani do wyznaczenia tzw. współczynnika bezpieczeństwa. Innymi słowy przemysłowe urządzenia powinny wytrzymywać bez usterek wpływ większych sił niż wartości nominalne podane w specyfikacji technicznej. Wszystko po to, aby w razie nagłych zdarzeń – takich jak gwałtowne szarpnięcia transportowanego ładunku – ryzyko wypadku zredukowane było do minimum. Uwzględnienie potencjału tych sił to wyjątkowo odpowiedzialne zadanie.

 

Do przetestowania żurawi warsztatowych używa się obciążeń statycznych oraz dynamicznych

 

Próby obciążeniowe stanowią wymagającą operację logistyczną, podczas której należy ściśle stosować się do wymogów przepisów. Jak relacjonują eksperci z firmy HAK, standardowe testy składają się z 8 etapów:

  1. Zapewnienie ładunku/ciężarów do prób.

  2. Przygotowanie techniki podpięcia i podniesienia ładunku.

  3. Opracowanie sposobu dostarczenia ciężarów na testy.

  4. Uniesienie, a następnie ułożenie obciążników pod sprawdzanym sprzętem.

  5. Wyselekcjonowanie odpowiednich zawiesi do zamocowania.

  6. Montaż ładunku do żurawia warsztatowego lub innej, testowanej instalacji.

  7. Podniesienie ciężaru w pozycji statycznej, a następnie wykonanie prób.

  8. Demontaż konstrukcji testowej, usunięcie ładunku spod sprawdzonej maszyny.

Obowiązkowo na każdym etapie należy dokumentować wszystkie czynności. Bez załączników w formie zdjęć i kompleksowego raportu cała procedura okaże się bezwartościowa, nie ma co liczyć na legalizację/certyfikację. Testy obciążeniowe najczęściej wykonuje się przy ciężarach wynoszących od 110 do 200 procent obciążenia roboczego – w zależności od tupu urządzenia.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Załoga radio i tomografii niech uważa jak sobie żartuje i kpi pod nosem z pacjentów. To słychać...Data dodania komentarza: 23.06.2025, 13:46Źródło komentarza: PZOZ w Starachowicach uzyskał normy ISOCERT. Audytorzy zauważyli dobrą jakość świadczonych usługAutor komentarza: Wi3ckowski janTreść komentarza: Pragnę znać wiadomości z mojego miasta mieszkam tu od1949 rokuData dodania komentarza: 20.06.2025, 18:44Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2025-06-20
Reklama
Reklama