Młodzież ze starachowickich szkół, prowadzona przez Pawła Kołodziejskiego dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki, przeszła dziś „Śladami wierzbnickich Żydów”. To tytuł wydarzenia wpisanego w obchody 77. rocznicy spacyfikowania przez Niemców getta, zlokalizowanego koło Rynku na terenie dzisiejszego osiedla Wierzbnik. 27 października 1942 roku niemieccy okupanci zgotowali piekło blisko 5 tysiącom Żydów. Jego mieszkańcy zostali częściowo rozstrzelani na miejscu i częściowo umieszczeni w trzech obozach pracy, a pozostała większość wywieziona do obozu zagłady w Treblince i zagazowana.
W czasie wspomnieniowego spaceru uczniowie byli nie tylko na Rynku, na który spędzono mieszkańców likwidowanego getta, ale także na ulicy Niskiej w miejscu dawnej synagogi spalonej przez hitlerowców. Pokazano im budynek na Spółdzielczej, w którym mieścił się Judenrat, czyli rodzaj żydowskiego samorządu. Przeszli także ulicą Krętą, którą pędzono Żydów na Rynek, mordując po drodze tych, których Niemcy uznali za niezdolnych do pracy. Historyczna przechadzka otwiera kilkudniowy cykl wydarzeń organizowanych przez starachowickie muzeum, których tematem jest nie tylko Holocaust, ale także dawna i współczesna kultura wyznawców judaizmu.
Od dziś do niedzieli 27 października włącznie muzeum zaprasza na bezpłatne pokazy filmów, spotkania poświęcone losom Żydów w czasie II wojny światowej, ale także obchodzonych przez nich świętom i na finałowy koncert tradycyjnych pieśni żydowskich. Współorganizatorem tych wydarzeń jest Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa.
Napisz komentarz
Komentarze