Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 02:00
Reklama

Głos miast w ogólnopolskiej dyskusji

Prezydent Starachowic Marek Marek uczestniczył w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich we Wrocławiu, gdzie m.in. zgłosił kandydatury nowych członków do Zarządu ZMP. Delegaci podczas Zgromadzenia podpisali także Stanowisko w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych oraz Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty.
Głos miast w ogólnopolskiej dyskusji

W ubiegłym tygodniu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 300 miast, a także parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele mediów.

Podczas pierwszego dnia Zjazdu odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu Związku Miast Polskich. Prezydent Starachowic Marek Materek zgłosił dwie kandydatury Krzysztofa Hildebrandta, prezydenta Wejherowa oraz Tomasza Sielickiego, burmistrza Świebodzina.
Obydwie kandydatury uzyskały w głosowaniu tajnym akceptację ponad 300 delegatów, a panowie samorządowcy zasili skład Zarządu Związku Miast Polskich.

 

 

Spotkanie przedstawicieli polskich miast było okazją do dyskusji na temat problemów z jakimi borykają się obecnie samorządowcy w całym kraju.
Prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz podczas swojego wystąpienia podkreślił zwiększającą się w ostatnim czasie aktywność miast w Związku. Urzędy, jak twierdził, coraz liczniej nadsyłają do Biura ZMP swoje opinie na temat projektów aktów prawnych. Na podstawie wielu z nich powstają stanowiska Zarządu w ważnych dla miast sprawach.
Niewątpliwie aktywność ta ma związek ze znacznym pogorszeniem sytuacji finansowej miast. Do senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej trafiają setki uchwał rad gmin podejmowane z powodu ich dramatycznej sytuacji finansowej.

Przedstawiciele ponad 300 miast, zaapelowali do Rządu i Parlamentu o podjęcie skutecznych działań mających na celu zapewnienie dalszego, oczekiwanego przez mieszkańców rozwoju polskich miast, wsi i regionów. Będzie to możliwe, jak twierdzą, tylko poprzez zapewnienie adekwatnego do zakresu przekazanych zadań, stabilnego zasilania finansowego samorządów.

Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich wystosowało też Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty. Wykracza ono w swej treści poza kwestie finansowe, bowiem – jak zaznaczył prezentujący dokument Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji, sytuacja kryzysowa w polskim systemie oświatowym nie dotyczy tylko pieniędzy. Złożyły się na nią takie fakty, jak likwidacja gimnazjów (która skomplikowała życie kilku rocznikom uczniów i ich rodzinom) czy przepełnione programy nauczania (upchnięcie 8-klasowej szkoły podstawowej w programie 9-letnim), co powoduje niebywałe obciążenie uczniów pracą po 10-12 godzin na dobę.
Związek zdecydowanie bije na alarm w kwestii jakości edukacji.
„Tylko dzięki wysiłkowi nauczycieli pasjonatów, rosnącemu dynamicznie wsparciu finansowemu samorządów terytorialnych, które zadania oświatowe traktują jako priorytetowe oraz przejawiającym się w różnych formach zaangażowaniu rodziców udawało się dotąd zapewniać dzieciom i młodzieży odpowiednią jakość nauczania i wychowania” – czytamy w Apelu ZMP.

Pośród działań, jakie ZMP podejmie w 2020 roku będą starania o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach samorządów we wpływach z PIT (projekt już jest złożony w Senacie), a także o przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych, spowodowanych przez zmiany ustawowe (także złożony w Senacie). Kolejna inicjatywa Związku to przekształcenie części subwencji szkolnej, dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli, w dotację celową (wypłata wynagrodzeń nauczycielskich zadaniem zleconym JST).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 23°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: twoja madka Treść komentarza: dokładnie tak Data dodania komentarza: 18.06.2026, 10:15 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ja Treść komentarza: Dlaczego tylko przedszkoli miejskich? Dlaczego brak przedszkoli prywatnych? Imprezy organizowane przez przedszkola prywatne są dla wszystkich. Jawna dyskryminacja i celowe działanie władz aby pomniejszyć udział w wychowaniu dzieci przez przedszkola prywatne. Ostatnio widać nagonkę na prywatne przedszkola, pomniejszenie ich wkładu w wychowanie dzieci. A prawda jest taka że dzięki prywatnym przedszkolom poziom edukacji wczesnoszkolnej jest na taki a nie innym poziomie, ponieważ to przedszkola prywatne jako pierwsze wprowadzały w ramach konkurencyjności wszystkie zajęcia, które teraz w przedszkolach miejskich są normą. Dzieciom gratuluje reszta do przemyślenia. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 16:40 Źródło komentarza: Bajkowy Festiwal Tańca 2026 w Parku Kultury. Na scenie gościły postacie ze słynnych ekranizacji! Autor komentarza: Maniek z Nowej Słupii Treść komentarza: Jebać star ! Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ArkadiuszKi Treść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210 Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49 Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczym Autor komentarza: Dariusz Juskowiak Treść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologi Data dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57 Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELS Autor komentarza: Tomek K Treść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagający Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37 Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcy
Reklama
Reklama