Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 19:06
Reklama

Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z koronawirusem

Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczą te środki na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. „W tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii każda okazana pomoc jest dużym wsparciem. Za dwa miliony złotych można zakupić szereg  potrzebnych teraz środków do ratowania zdrowia i życia. Polska służba zdrowia codziennie walczy o ludzkie życie. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w walkę z epidemią” – podkreśla minister środowiska Michał Woś.
Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z koronawirusem

Regionalna Dyrekcja LP w Olsztynie już przekazała 50 tys. zł miejscowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup masek, gogli i kombinezonów ochronnych.

Blisko 100 tys. zł od nadleśnictw nadzorowanych przez radomską RDLP trafi m.in. do przekształconych w zakaźne radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego i Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach oraz szpitali w Staszowie i Włoszczowie.

Dolnośląskie nadleśnictwa sfinansują zakup przyłbic ochronnych, maseczek i kombinezonów dla personelu Powiatowego Centrum Medycznego w Brzegu Dolnym, szpitali w Lwówku Śląskim, a szpital w Ząbkowicach Śląskich otrzyma urządzenie do dezynfekcji ambulansów. RDLP w Poznaniu przeznaczy na pomoc 130 tys. zł, w tym większość dla przekształconego w zakaźny poznańskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

Łódzcy leśnicy przekażą ponad 250 tys. zł pięciu szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej lekarzy i pielęgniarek. Kolejne 120 tys. zł przekaże RDLP Szczecinek, wspierając m.in. Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Nadleśnictwa z terenu lubelskiej RDLP oraz lokalne Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” sfinansują zakup urządzeń do dezynfekcji i sterylizacji, potrzebnych medykom i pacjentom szpitali zakaźnych w Tomaszowie Lubelskim i Puławach.

RDLP Katowice sfinansuje respirator dla przekształconego w jednoimienny Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Natomiast nadleśnictwa z zielonogórskiej dyrekcji już przekazały 50 tys. zł na zakup środków ochrony dla oddziału zakaźnego w Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze, gdzie leczony był m.in. „pacjent zero”.

Niezależnie od pomocy finansowej dla szpitali, leśnicy angażują się również w inne formy pomocy. RDLP Gdańsk i działające w niej związki zawodowe, poza 80 tys. zł przekazanych szpitalom w Gdyni, Wejherowie i Kościerzynie, ogłosiły konkurs wśród pracowników pomorskich nadleśnictw na oddawanie jak  największej ilości krwi dla potrzebujących w okresie od  27 marca do 10 kwietnia.  

Dolnośląscy leśnicy pomagają jednostkom wojskowym, które w ramach walki z pandemią zostały wysłane do ochrony przejść granicznych, przekazując im drewno opałowe i kupując artykuły spożywcze. RDLP w Toruniu poza wsparciem szpitali, sfinansuje też zakup masek ochronnych i środków dezynfekcyjnych dla żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, wpierających służby medyczne.

Lasy Państwowe udostępnią także swoje ośrodki szkoleniowe i edukacyjne na potrzeby Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych.

Jeśli zajdzie taka konieczność, osoby kierowane na kwarantannę w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem będą mogły być kierowane np. do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku czy Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie. Na ten cel mogą być przeznaczane również inne obiekty, np. Nadleśnictwo Poddębice z RDLP Łódź przekazało staroście nieużywany już 300-metrowy budynek, w którym bezpiecznie może przebywać jednocześnie dziewięć osób objętych kwarantanną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 26°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: twoja madka Treść komentarza: dokładnie tak Data dodania komentarza: 18.06.2026, 10:15 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ja Treść komentarza: Dlaczego tylko przedszkoli miejskich? Dlaczego brak przedszkoli prywatnych? Imprezy organizowane przez przedszkola prywatne są dla wszystkich. Jawna dyskryminacja i celowe działanie władz aby pomniejszyć udział w wychowaniu dzieci przez przedszkola prywatne. Ostatnio widać nagonkę na prywatne przedszkola, pomniejszenie ich wkładu w wychowanie dzieci. A prawda jest taka że dzięki prywatnym przedszkolom poziom edukacji wczesnoszkolnej jest na taki a nie innym poziomie, ponieważ to przedszkola prywatne jako pierwsze wprowadzały w ramach konkurencyjności wszystkie zajęcia, które teraz w przedszkolach miejskich są normą. Dzieciom gratuluje reszta do przemyślenia. Data dodania komentarza: 29.04.2026, 16:40 Źródło komentarza: Bajkowy Festiwal Tańca 2026 w Parku Kultury. Na scenie gościły postacie ze słynnych ekranizacji! Autor komentarza: Maniek z Nowej Słupii Treść komentarza: Jebać star ! Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53 Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe Autor komentarza: ArkadiuszKi Treść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210 Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49 Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczym Autor komentarza: Dariusz Juskowiak Treść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologi Data dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57 Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELS Autor komentarza: Tomek K Treść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagający Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37 Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcy
Reklama
Reklama