Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum naprawia kolekcję prototypowych starów

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest w trakcie renowacji kilku starów, które dawna Fabryka Samochodów Ciężarowych konstruowała jako makiety prototypów przyszłych pojazdów. Niewielkie modele wbrew pozorom wymagają dużego nakładu pracy. Odrestaurowanie jednego przekłada się na kilka miesięcy nieraz bardzo żmudnej dłubaniny. To ambitne zadanie placówka realizuje własnymi siłami, a konkretnie podjął się tego Maciej Szlęzak z muzealnego Działu Techniki.
Kliknij aby odtworzyć

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach mimo ograniczeń w funkcjonowaniu, spowodowanych epidemią kooronawirusa, efektywnie wykorzystuje ten czas m.in. na przegląd i renowację własnych zbiorów.

Muzeum nie posiada co prawda pracowni konserwatorskiej, ale są takie sytuacje, gdy może wykorzystać doświadczenie swoich pracowników. Takim przykładem jest kolekcja kilku makiet prototypów starów, przygotowywanych przez projektantów dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

Renowacji modeli starów podjął się Maciej Szlęzak z muzealnego Działu Techniki. Jak mówi zbiory są w różnym, nieraz zdekompletowanym stanie.

Problematyczny stan niektórych modeli oznacza bardzo duży nakład pracy. Nieraz okazuje się na przykład, że trzeba samemu dorobić brakujące części.

Renowacja siłą rzeczy przebiega więc bardzo powoli. Na razie po kilku miesiącach pracy Maciej Szlęzak odrestaurował jeden model, a ten który ma aktualnie na warsztacie będzie wymagał roku a może nawet dwóch lat oczekiwania na końcowy efekt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: małaTreść komentarza: Kiepski wokal, szkoda pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 16:58Źródło komentarza: Popularna piosenkarka Daria Marx odwiedziła starachowicki amfiteatrAutor komentarza: CytrynaTreść komentarza: Ciekawe czy Rynek Piłsudskiego też dostaną nowe roślinyData dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: Miasto Starachowice otrzymało rekordowe dofinansowanie. To około 90 mln zł!Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!
Reklama
Reklama