Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 kwietnia 2026 22:36
Reklama

Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

1 czerwca wchodzą w życie 3 ważne zmiany dotycząca Prawa o ruchu drogowym. Będą one dotyczyć zarówno kierowców jak i pieszych.
Od jutra ważne zmiany dla wszystkich kierowców i pieszych!

Autor: iStock

Ochrona pieszego na pasach, zakaz jazdy zbyt blisko poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu i zrównanie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym – to trzy zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami, osoba wchodząca na przejście dla pieszych będzie miała pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju.

 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

 

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię albo torowisko.

 

Limit prędkości

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu aut przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

 

Zakaz jazdy na zderzaku

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - samochodu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Maniek z Nowej SłupiiTreść komentarza: Jebać star !Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądoweAutor komentarza: ArkadiuszKiTreść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczymAutor komentarza: Dariusz JuskowiakTreść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologiData dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELSAutor komentarza: Tomek KTreść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagającyData dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcyAutor komentarza: Nokia)Treść komentarza: Chcę znać wiadomości z mojego miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:09Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16Autor komentarza: Nokia)BarsTreść komentarza: Moje miasto moje wiadomości z miastaData dodania komentarza: 17.01.2026, 20:07Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2026-01-16
Reklama
Reklama