W nowy rok starachowickie muzeum wkracza z ambitnymi planami renowacji obiektów wchodzących w skład XIX - wiecznego zabytkowego kompleksu Wielkiego Pieca oraz budowy współczesnej infrastruktury z myślą o wygodzie odwiedzających. Do remontu wytypowano m.in. zespół zbiorników, w których niegdyś gromadzono wodę pozostałą po procesie wytopu żelaza. Remont tzw. basenów odstojnikowych to wstęp do kolejnego zadania, jakim jest odwodnienie budynków wieży ciśnień i maszyny parowej. Powstały one z piaskowca, który niestety mocno chłonie wilgoć, a ta niszczy strukturę obiektów. Odnowione baseny byłyby miejscem jej odprowadzania. W tym roku muzeum zamierza dokończyć remont XIX - wiecznej portierni, która w wyniku ubiegłorocznych prac zyskała nowy dach. Starachowickie muzeum bardzo potrzebuje parkingu z prawdziwego zdarzenia. Liczy, że w tym roku uda się zbudować profesjonalny obiekt w miejscu zaniedbanego placu przed głównym wejściem. Niezbędna będzie tu także infrastruktura chroniąca przed zalewaniem wodami opadowymi, spływającymi z pobliskich, stromo położonych ulic. Koszt prac oszacowano wstępnie na 200 tys. zł. Dla muzealnego budżetu to duży wydatek, ale pomoc zadeklarowały władze powiatu i miasta. Plan przewiduje budowę 37 miejsc dla samochodów osobowych i dwóch dla autokarów.
Reklama
Do odnowy przemysłowe baseny, portiernia i parking
W nowym roku Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach chce przeprowadzić kilka istotnych prac remontowo - budowlanych. Chodzi o odnowienie zbiorników na wodę wykorzystywaną niegdyś w pracy zespołu wielkopiecowego, dokończenie remontu zabytkowej portierni oraz budowę od podstaw parkingu przed wejściem do placówki przy ulicy Piłsudskiego.
- Iwona Bryła
- 06.01.2022 09:00
Data dodania:
06.01.2022 09:00
Temperatura: 21°C Miasto: Starachowice
Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: twoja madka
Treść komentarza: dokładnie tak
Data dodania komentarza: 18.06.2026, 10:15
Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe
Autor komentarza: ja
Treść komentarza: Dlaczego tylko przedszkoli miejskich?
Dlaczego brak przedszkoli prywatnych?
Imprezy organizowane przez przedszkola prywatne są dla wszystkich. Jawna dyskryminacja i celowe działanie władz aby pomniejszyć udział w wychowaniu dzieci przez przedszkola prywatne. Ostatnio widać nagonkę na prywatne przedszkola, pomniejszenie ich wkładu w wychowanie dzieci.
A prawda jest taka że dzięki prywatnym przedszkolom poziom edukacji wczesnoszkolnej jest na taki a nie innym poziomie, ponieważ to przedszkola prywatne jako pierwsze wprowadzały w ramach konkurencyjności wszystkie zajęcia, które teraz w przedszkolach miejskich są normą. Dzieciom gratuluje reszta do przemyślenia.
Data dodania komentarza: 29.04.2026, 16:40
Źródło komentarza: Bajkowy Festiwal Tańca 2026 w Parku Kultury. Na scenie gościły postacie ze słynnych ekranizacji!
Autor komentarza: Maniek z Nowej Słupii
Treść komentarza: Jebać star !
Data dodania komentarza: 1.04.2026, 18:53
Źródło komentarza: Zatrzymani podczas meczu usłyszeli wyroki sądowe
Autor komentarza: ArkadiuszKi
Treść komentarza: Proszę rodzinę poszkodowanego kierowcy ciągnika o kontakt - 697723210
Data dodania komentarza: 18.03.2026, 09:49
Źródło komentarza: Wypadek na ul. Kopalnianej. Mercedes zderzył się z ciągnikiem rolniczym
Autor komentarza: Dariusz Juskowiak
Treść komentarza: Byłem na oddziale neurologi i jestem bardzo zadowolony opieka super a Pan ordynator bardzo dobry dla pacjentów bo bardzo szybko jest pomoc pozdrawiam serdecznie cały odział neurologi
Data dodania komentarza: 6.03.2026, 18:57
Źródło komentarza: „Starachowicka Neurologia” z prestiżowym wyróżnieniem ESO ANGELS
Autor komentarza: Tomek K
Treść komentarza: mało tego, część produkcji ma być zabrana. Dodatkowo rynek się pomału zamyka, ze względu na drogi produkt w porównaniu do firm azjatyckich. Komponent elektryczny jest znacznie droższy od konkurencji. Rynek polskiego pracownika jest zbyt drogi i wymagający
Data dodania komentarza: 30.01.2026, 14:37
Źródło komentarza: Inwestycje tylko w Niepołomicach, nie będzie dodatkowych miejsc pracy – informują związkowcy
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze