Podatek od czynności cywilnoprawnych reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 roku, Dz.U.z 3010 nr 101 poz. 649 ze zm. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają poniższe czynności :
- spłata długów i zobowiązań darczyńcy, która wynika z umowy darowizny,
- zaciągnięcie pożyczki,
- sprzedaż,
- zawarcie umowy spółki,
- ustanowienie o odpłatnym użytkowaniu,
- ustanowienie hipoteki,
- zawarcie umowy dożywocia (przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie),
- umowa o udział w spadku (w części, która dotyczy spłat, albo dopłat), albo o zniesienie współwłasności.
Podatek od czynności cywilnoprawnych występuje tylko w wypadku zawierania transakcji pomiędzy dwoma osobami fizycznymi. Nabywanie towaru od przedsiębiorcy opodatkowane jest odrazu podatkiem VAT, zatem nie podlega już podatkowi PCC.
Podatkiem od czynności cywilnoprawnych opodatkowane są rzeczy, które znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej, albo też prawa majątkowe wykonane na terytorium kraju. Rzeczy znajdujące się poza granicami Polski, albo też prawa majątkowe, które wykonywane są za granicą, będą opodatkowane w przypadku, kiedy nabywca posiada miejsce zamieszkania, albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej i czynność tą, jak na przykład sprzedaż wykonano na terytorium kraju.
Ile wynosi podatek PCC i kto musi zapłacić ?
Obowiązek podatkowy powstaje zwykle z chwilą, gdy zostaną wykonane czynności cywilnoprawne, jak chociażby sprzedaż. Wraz z podpisaniem umowy na kupującym będzie ciążył obowiązek podatkowy. Przy sporządzaniu umowy darowizny, to osoba obdarowana będzie miała taki obowiązek. Kiedy sporządzana jest umowa pożyczki, podatek musi opłacić pożyczkobiorca, a przy sporządzaniu umowy zamiany, strony czynności.
I tak przy podpisywaniu umowy sprzedaży rzeczy ruchomych i nieruchomości stawka podatkowa wynosi 2%. Od umowy pożyczki - 2% (od kwoty, albo wartości pożyczki). Od ustanowienia hipoteki na poczet zabezpieczenia wierzytelności o nieustalonej wysokości - 19 zł. Jeżeli wysokość wierzytelności zostanie ustalona, podatek będzie wynosił 0,1 %. Niski podatek będzie dotyczył również umów spółki , bowiem jest to zaledwie 0,5%.
W ustawie zostało przewidziane wiele zwolnień, które obejmują chociażby międzynarodowe instytucje i organizacje, państwa obce, jednostki samorządu terytorialnego, czy osoby nabywające na swój użytek sprzęt rehabilitacyjny, jak również organizacje pożytku publicznego. Poza tym ustawa zawiera także zwolnienie przedmiotowe, które odnosi się między innymi do sprzedaży bonów, sprzedaży obcych walut, sprzedaży praw majątkowych, które są instrumentami finansowymi, jak i sprzedaży obligacji skarbowych.
Jak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Podatnik jest zobowiązany, bez wezwania Urzędu Skarbowego do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według wcześniej ustalonego wzoru. Ponadto jego obowiązkiem jest obliczenie, jak i wpłacenie podatku w przeciągu dwóch tygodni od dnia, kiedy powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstaje chociażby w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Od tego momentu podatnik powinien zgłosić się do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i tam złożyć stosowną deklarację PCC-3. Nie za każdym razem płatnikiem podatku będzie podatnik. Podczas dokonywania czynności cywilnoprawnych w formie aktu notarialnego, płatnikiem będzie notariusz.
Jako, że deklarację podatkową PCC należy dostarczyć do US w ciągu dwóch tygodni od powstania obowiązku podatkowego, podatnik nie będzie musiał już uwzględniać czynności cywilnoprawnych w corocznym zeznaniu podatkowym (od tego roku została wprowadzona opcja dla podatników Twój e - PIT, która znacznie ułatwia rozliczenie się z fiskusem).
Twój e-PIT nie jest jedynym sposobem na rozliczenie tegorocznego PITu przez Internet. Równie prosto podatki można rozliczyć przez system PITax, który przeprowadza podatnika przez proces wypełnienia i wysłania PITu krok po kroku.