Roztocza i kurz domowy – najgorszy alergen obecny w każdym domu
Roztocza to niewidzialne gołym okiem mikroorganizmy należące do grupy pajęczaków. Żyją w kurzu domowym, glebie oraz w magazynach żywności. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz przy względnej wilgotności powietrza powyżej 60%.
Roztocza żywią się resztkami pokarmów oraz złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Najwięcej roztoczy znajduje się na kołdrach i materacach, poduszkach, dywanach, książkach oraz na meblach tapicerowanych.
Do tej pory skatalogowano ponad 30 tys. gatunków roztoczy. W Polsce dominującymi gatunkami są przede wszystkim: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae oraz Euroglyphus manyei.
Do typowych efektów kontaktu alergików z roztoczami oraz domowym kurzem zalicza się m.in. atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek, astmę alergiczną prowadzącą do napadów duszności, kaszlu czy świszczącego oddechu, a także alergiczny nieżyt nosa.
Obecność tych niewielkich pajęczaków jest dla alergików wyjątkowo uporczywa, bowiem prowadzi do pojawiania i rozwijania się u nich reakcji alergicznych. Największy problem z roztoczami zwykle przypada na okres jesienny i zimowy, gdy zaczynamy ogrzewać domy i mieszkania oraz rzadziej wietrzymy wnętrza.
Usuwanie roztoczy sprowadza się do regularnego prania pościeli, koców, dywanów oraz innych materiałów w temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza. Warto również cyklicznie przeprowadzić zabieg ozonowania mieszkania, który kompleksowo i wyjątkowo skutecznie wysterylizuje przestrzeń mieszkalną, eliminując wszystkie roztocza oraz pozostałe alergeny i chorobotwórcze patogeny – w tym wirusy, bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów.
Skuteczne usuwanie roztoczy i innych domowych alergenów
Poza dbaniem o czystość domu i regularnym wietrzeniem oraz praniem wykładzin, dywanów i pościeli, warto cyklicznie przeprowadzić zabieg ozonowania pomieszczeń. Ozon jest najskuteczniejszym utleniaczem, który efektywnie usuwa i eliminuje wszystkie mikroorganizmy – w tym roztocza, bakterie i wirusy. Ozon nie uczula, nie powoduje skutków ubocznych oraz kompleksowo usuwa nieprzyjemne zapachy.
Usuwanie roztoczy można także przeprowadzić przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych – np. preparatu Allergoff PRO. Jego działanie sprowadza się do neutralizacji roztoczy oraz innych alergenów poprzez łączenie i wiązanie drobinek kurzu i obecnych w nim alergenów, uniemożliwiając wzbijanie się ich w powietrze. Poza tym preparat ten blokuje odkładanie się alergenów na miejscach, w których został zastosowany.