Zbiory ks. Ślusarczyka w Wąchocku uporządkowane

  • 09.03.2022, 08:47
  • Iwona Bryła
2022-03-09wachock.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakończyło się porządkowanie historycznej kolekcji ks. Walentego Ślusarczyka przechowywanej w opactwie cystersów w Wąchocku. Wśród niej są takie perły jak m.in. XV-wieczne dokumenty z dworu książąt mazowieckich, czy manuskrypty związane z polskimi hetmanami. Zbiory opracowała Wioletta Sobieraj, wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, korzystając ze stypendium przyznanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ksiądz Walenty Ślusarczyk przyjął święcenia kapłańskie jako oficer Wojska Polskiego, a po przejściu na emeryturę zamieszkał w opactwie cystersów w Wąchocku. Tam zmarł w 1981 roku przekazując swój zbiór militariów, sztandarów, dokumentów i innych pamiątek patriotycznych ówczesnemu opatowi. W wyniku właśnie zakończonej profesjonalnej inwentaryzacji udało się odkryć prawdziwe skarby m.in. szeroko pojętego piśmiennictwa, w tym literatury. Wioletta Sobieraj mówi, że zawartość kolekcji była tylko wstępnie znana, więc stanowiła dla niej sporą zagadkę. W sumie po rocznej pracy, w której pomagał jej także dyrektor starachowickiego muzeum Paweł Kołodziejski, wyodrębniono 805 pozycji katalogowych. Następnym krokiem ma być ich cyfryzacja. Prace, których podjęła się Wioletta Sobieraj umożliwiło jej stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w otrzymaniu którego pomogła posłanka z PiS Agata Wojtyszek. Opactwo cystersów w Wąchocku docenia zaangażowanie, dzięki któremu doszło do uporządkowania spuścizny podarowanej mu przez księdza Ślusarczyka. Następnym krokiem na być stworzenie wystawy i otwarcie muzeum im. ks. Ślusarczyka.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe