30-lecie teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowian”

  • 26.04.2022, 11:59
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
30-lecie teatru Muzycznego nad Kamienną „Starachowian”
7 maja o godzinie 17.00 w Parku Kultury Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” będzie hucznie obchodził swój okrągły jubileusz.

„Starachowianie” to jedna z najdłużej działających w Starachowicach formacji artystycznych, która na starachowickich i nie tylko scenach tańczy od 30 lat. W gronie założycieli i opiekunów tworzących zespół byli wybitni choreografowie, muzycy i animatorzy kultury, m.in. Tadeusz Suchodolski, Janusz Dąbrowski, Henryk Bartosik, Jerzy Wąsala.
Większość członków zespołu wywodzi się z założonego w 1954 roku Zespół Pieśni i Tańca „Starachowianie” przy Zakładowym Domu Kultury, a zmieniając w 1991 roku formułę działalności przyjął nazwę „Teatr Muzyczny nad Kamienną” i otrzymał swoją siedzibę w Domu Nauczyciela dzięki staraniom Krzysztofa Pecelta. Następnie kontynuował swoją działalność w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej dzięki przychylności Ryszarda Wróbla. Potem powrócił do dawnego budynku ZDK - Starachowickiego Centrum Kultury, obecnie Parku Kultury w Starachowicach.

Zespół skupiał i skupia wyłącznie amatorów - miłośników i entuzjastów tańca, śpiewu, folkloru i narodowych tradycji. Co warto podkreślić, „Starachowianie” to grupa nie tylko tancerzy ale po prostu przyjaciół, którzy pasją do szeroko pojętej ludowości zachwycają pokolenia swoich dzieci i wnuków, a także wierną i liczną starachowicką publiczność. Zespół wielokrotnie współpracował ze zmarłym niedawno Witoldem Zapałą - legendarnym choreografem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze. Po dziś dzień korzysta z układów przygotowanych przez byłą tancerkę „Mazowsza” Małgorzatę Włoczkowską, która specjalnie dla starachowickiej grupy opracowała unikatowe choreografie.
W 2010 roku Zespół powrócił do swojej pierwotnej nazwy Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie”.
W repertuarze zespołu znajdują się układy choreograficzne tańców narodowych i ludowych oraz obrazki sceniczne związane z folklorem miejskim i biesiadnym.
Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz za granicą: w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Francji.
Barwne bogate stroje, oryginalne przyśpiewki i dynamicznie wykonywany repertuar sprawiają, że występ teatru oczarowuje licznie zgromadzoną na każdym koncercie publiczność.
W dorobku Teatru są m.in.:
- udział w Międzynarodowych Targach „Kultura - Turystyka” w Brukseli,
- koncerty w Niemczech, Francji, Ukrainie,
- koncerty z okazji świąt państwowych i regionalnych, uroczystości patriotycznych.
Warto dodać, że „Starachowianie” corocznie są zapraszani do gminy Zakrzewo na Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem” oraz dożynki.
Twórczość Teatru została wysoko oceniona przez władze centralne, wojewódzkie i samorządowe o czym świadczą liczne odznaczenia i uhonorowania, m. in.: Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaki „Za zasługi dla Kielecczyzny” i Złota Odznaka Związku Zawodowego Metalowców, nagrody i dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Starachowice oraz prestiżowe odznaczenie - Medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.

Obecnie „Starachowianie” to ponad 20 osób - zarówno tych pamiętających pierwszy skład, jak i zupełnie nowych, którzy dopiero rozpoczęli swą przygodę z tańcem. Kierownikiem artystycznym, choreografem i prowadzącą zajęcia jest Małgorzata Wyderska - wieloletnia tancerka i solistka zespołu.

Wstęp na koncert jest wolny, zapraszamy!

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zainteresowany
Zainteresowany 14.05.2022, 11:07
Współtwórcą Teatru Muzycznego nad Kamienną jest Jerzy Kopeć, a nie Jerzy Wąsala( który już wtedy nie żył)
Zainteresowana
Zainteresowana 14.05.2022, 11:00
Współzałożycielem zespołu jest min. JERZY Kopeć, a nie Jerzy Wąsala, który wtedy już nie żył.

Pozostałe