Pociągi towarowe wracają do Starachowic

  • 20.03.2017, 14:55 (aktualizacja 20.03.2017, 15:26)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Pociągi towarowe wracają do Starachowic
Najpierw remont bocznicy kolejowej dla pociągów towarowych na dworcu wschodnim, a następnie budowa terminalu przeładunkowego - to plany polityków Prawa i Sprawiedliwości na ożywienie gospodarcze Starachowic. Ma to być odpowiedź na wnioski lokalnych firm. Według zapowiedzi bocznica zacznie funkcjonować za około 2 miesiące. PKP PLK już ogłosiły przetarg na to zadanie.

Po 20 latach przerwy w Starachowicach na dworcu wschodnim, znów będą zatrzymywać się pociągi towarowe. Tak wynika z informacji polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Parlamentarzyści Krzysztof Lipiec i Maria Zuba oraz starosta Danuta Krępa podczas spotkania z dziennikarzami przekonywali, że to duża szansa dla miasta i przedsiębiorców. Posłowie zajęli się sprawą z inicjatywy zarządu Strefy oraz samorządu powiatowego. Pierwsze efekty już są.

 

Przywrócenie ruchu towarowego w Starachowicach zdaniem prezesa SSE Starachowice Marcina Perza zwiększy atrakcyjność inwestycyjną województwa świętokrzyskiego, a także będzie kolejnym etapem realizacji tzw. „planu Morawieckiego”.

 

Wśród firm, które są zainteresowane transportem drogą kolejową znalazły się m.in.: Cerrad, Celsium, Promet oraz ZEC. Jak przekonywali politycy bocznica ma odciążyć od tirów przeładowane drogi Starachowic.

 

Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że remont bocznicy to nie jedyna planowana inwestycja na drodze kolejowej nr 25.

 

Przypomnijmy, że od lat 20 - tych ubiegłego wieku istniała bocznica kolejowa łącząca stację Wąchock z zakładami starachowickimi. Funkcjonowała z powodzeniem do końca lat 90 – tych, czyli do zakończenia działalności przez FSC. Po przejęciu fabryki przez koncern MAN, który nie był zainteresowany dalszym utrzymywaniem bocznicy, została przekazana firmie InwestSTAR. Ta z kolei ze względu na brak opłacalności w 2001 roku zdecydowała o rozbiórce torowiska. Infrastruktura przestała istnieć po 3 latach. A szkoda, bo dzisiaj bardzo by się przydała, gdyż towary byłyby przywożone do SSE bez konieczności przeładunku i generowania ruchu ciężarówek ulicami miasta.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Peter
Peter 29.03.2020, 16:27
No i jak widać g.... z tematu wyszło. Bocznicy ani terminalu nie ma, o odbudowie toru na strefę można całkowicie zapomnieć. Czarna d... i tyle a nie towarowy ruch w Starachowicach.
getka
getka 20.04.2017, 17:45
Coraz mniej towarów jest przewożonych przez pociągi. Transport zwykle odbywa się samochodami. Zobaczcie: http://www.Ekspo-trans.pl/cate…

Pozostałe