Bezpłatne testy na WZW typu C w starachowickim szpitalu

  • 31.07.2018, 07:00
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Bezpłatne testy na WZW typu C w starachowickim szpitalu
Mieszkańcy powiatu starachowickiego mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku zapalenia wątroby typu C. Testy paskowe będą za darmo wykonywane w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach do końca roku. Warto dodać, że badaniom przesiewowym w chwili obecnej objęci są pacjenci leczeni na Oddziale Chorób Zakaźnych oraz obydwóch oddziałach wewnętrznych, z możliwością rozszerzenia badań na inne oddziały.

W Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C może być zarażonych nawet 200 tys. osób. Niestety tylko 10% z nich wie o swojej chorobie. WZW typu C może postępować nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów. Choroba uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do jej zwłóknienia, marskości, rozwoju nowotworu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Wykrycie WZW typu C pozwala na wprowadzenie właściwego leczenia. Dlatego też badania profilaktyczne są aż tak ważne.

 

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej testy na obecność HCV wykonywane są w punkcie pobrań Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej na I piętrze. Badania wykonywane są z krwi pobranej z palca. Dzięki prostemu testowi można potwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwciał anty-HCV sygnalizujących chorobę. Trzeba jednak pamiętać, że dodatni wynik testu wcale nie musi oznaczać choroby, potwierdza jedynie to, ze organizm miał kontakt z wirusem. Badania są bezpłatne i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.

 

Z darmowych testów mogą skorzystać wszyscy, a w szczególności osoby, u których:

  • wielokrotnie wykonywano zabiegi chirurgiczne,

  • stwierdzono podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych (takich jak ALAT, czy AspAT),

  • wykonywane są (zwłaszcza wielokrotne) dializy,

  • przetaczano krew lub przeszczepiano jakiś narząd przed 1992 rokiem,

  • istnieje ryzyko WZW C wynikające z ich aktywności zawodowej (mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach systemu ochrony zdrowia – lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych itd.),

  • kiedykolwiek doszło do stosowania narkotyków drogą dożylną,

  • istnieje zakażenie wirusem HIV.

 

Badanie przeciwciał jest badaniem przesiewowym i w razie uzyskania pozytywnego wyniku takiego badania, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki w Oddziale Chorób Zakaźnych lub Poradni Hepatologicznej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia.

 

Akcja profilaktyczna w kierunku wykrywania WZW typu C jest możliwa dzięki współpracy z wiodącą firmą farmaceutyczną i będzie trwać do końca roku.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe