76 rocznica rozbicia niemieckiego aresztu przez ludzi „Szarego”

  • 12.08.2019, 12:40
  • Iwona Bryła
2019-08-12szary.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W minioną niedzielę odbyła się w Starachowicach doroczna uroczystość upamiętniająca odbicie aresztantów niemieckiego więzienia 7 sierpnia 1943 roku. Akcją, która przeszła już do legendy, jako jedna z najbardziej spektakularnych w regionie świętokrzyskim, dowodził ówczesny podporucznik Armii Krajowej, a dziś śp. generał Antoni Hedy ps. „Szary”, Honorowy Obywatel Starachowic. Na rocznicowe obchody złożyła się msza święta oraz spotkanie w miejscu pamięci przy ulicy Marszałka Piłsudskiego.

76 lat temu w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 roku ówczesny podporucznik Armii Krajowej Antoni Heda ps. „Szary” uwolnił z niemieckiego aresztu w Starachowicach około 70 więźniów, w tym trzech swoich podkomendnych. Akcja była nietypowa, bo przeprowadzona bez użycia broni i bez ofiar w ludziach. Wyczyn „Szarego” i jego ludzi co roku jest upamiętniany na uroczystości, która ma swój finał pod pomnikiem przy ulicy Marszałka Piłsudskiego, postawionym w pobliżu miejsca tego wydarzenia. Na rocznicowym spotkaniu pojawiły się m.in. lokalne władze, kombatanci AK, środowiska patriotyczne, harcerze, służby mundurowe. Zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień.

 

Głos zabrała też córka generała Teresa Heda – Snopkiewicz, która co roku przyjeżdża na starachowickie obchody.

 

Była również okazja poznać szczegóły brawurowej akcji sprzed 76 lat za sprawą prelekcji historycznej.

 

Uroczystość zakończyła tradycyjna ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem „Szarego” i jego partyzantów.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe