Jubileuszowy Konwent Powiatów

  • 21.10.2019, 09:57
  • Powiat Starachowicki
Jubileuszowy Konwent Powiatów
Z okazji 20-lecia samorządów powiatowych odbył się w piątek (18 października br.) Jubileuszowy Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Powiat Starachowicki reprezentowali na nim: Starosta Piotr Babicki, Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, a także Andrzej Maciąg, który pełnił tę funkcję w latach 2003-2006. Była to znakomita okazja do zaprezentowania dwudziestoletniego dorobku powiatów. 

18 października w Centrum Kongresowym buskiego sanatorium „Włókniarz” odbył się Jubileuszowy Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego z okazji 20-lecia samorządów powiatowych. Z uwagi na jego rocznicowy charakter wzięli w nim udział poprzedni oraz obecni starostowie powiatów. Powiat Starachowicki reprezentowali: Starosta Piotr Babicki, Wicestarosta Dariusz Dąbrowski (Starosta V kadencji, pełnił tę funkcję od 01.12.2014 do 30.01.2017), a także Andrzej Maciąg, który pełnił tę funkcję w latach 2003-2006.

Oficjalnego otwarcia posiedzenia dokonał przewodniczący konwentu – Starosta Buski – Jerzy Kolarz.

Wykład inauguracyjny na temat rodzenia się polskiej samorządności wygłosił były prezes Trybunału Konstytucyjnego – Jerzy Stępień.

Podczas spotkania podkreślano ogromną rolę reformy samorządowej, która miała wielkie znaczenie dla Polski – ukształtowała nie tylko nowy podział administracyjny, ale przede wszystkim odrodziła poczucie lokalnej tożsamości. Powiaty dostały zadania najtrudniejsze - zdewastowane szpitale, narastające bezrobocie, zniszczone drogi, niedofinansowaną oświatę. Dopiero dziś, z perspektywy czasu widać, jak wiele udało się zrobić. I właśnie o tych zasługach mówiono sporo na posiedzeniu Konwentu. W kolejnej części posiedzenia odbyło się wręczenie odznaczeń BENE MERITUS Powiatom oraz Dyplomów 20-lecia Związku Powiatów Polskich.

Nie obyło się również bez wystąpień gości. Swoimi przemyśleniami na temat dwudziestoletniej działalności powiatów dzielili się z obecnymi m.in. Ludwik Węgrzyn –wcześniej prezes a obecnie ekspert Związku Powiatów Polskich, Edmund Kaczmarek, wieloletni przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, była wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba, Kazimierz Kotowski – wieloletni poseł, były Prezes Zarządu ZPP, Starosta Opatowski, a także Franciszek Wołodźko – były Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Wydarzenie uświetnił koncert kwartetu smyczkowego.

Na koniec odbył się również panel dyskusyjny z udziałem obecnych na posiedzeniu starostów.

Powiat Starachowicki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe