Radni uchwalili budżet Starachowic na 2020 rok

  • 19.12.2019, 14:17
  • Iwona Bryła
2019-12-19sesjarm.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rada Miejska w Starachowicach przyjęła na dzisiejszej sesji budżet miasta na 2020 rok. Wszyscy byli świadomi, że przed samorządem trudna finansowa przyszłość. Dziura budżetowa w wysokości ponad 31 mln zł będzie łatana m.in. 17 - milionową pożyczką. Wprowadzono też oszczędności. Będzie likwidacja etatów w magistracie i gminnych jednostkach zwalnianych przez emerytów, obniżenie wysokości urzędniczych nagród oraz mniejsze wydatki na imprezy plenerowe, promocję miasta i szkolenia.

 

W budżecie Starachowic na 2020 rok zaplanowano dochody w wysokości 241 mln 621 tys. zł i wydatki na poziomie 273 mln 228 tys. zł. Niedobory sięgające około 31 mln 600 tys. zł miasto chce pokryć kredytem i pożyczką w łącznej wysokości 17 mln zł, a także nadwyżką budżetową w wysokości 6 mln 815 tys. zł. Będzie się ponadto wspomagać kwotą 7 mln 191 tys. zł z tytułu niewykorzystanych środków. Dług Starachowic w nowym roku wyniesie 58 mln 896 tys. zł (obecnie jest to 46 mln 953 tys. zł).

 

Nad takim dokumentem dyskutowali samorządowcy na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach. Jak poinformował prezydent Marek Materek w projekcie budżetu+ uwzględniono wnioski dwóch stałych komisji rady miejskiej: gospodarczej i finansowej, dotyczące wprowadzenie cięć. Oszczędności mają polegać głównie na: likwidacji tych etatów w magistracie i jednostkach podległych gminie, które zwolnią osoby udające się emeryturę, na zmniejszeniu odpisu z 4 do 1% na nagrody urzędnicze oraz na mniejszych wydatki na imprezy plenerowe, promocję miasta i szkolenia pracowników samorządowych.

 

Będzie także likwidacja 50% ulgi w opłacie śmieciowej dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz zmniejszenie bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych z 50% do 30% wartości rynkowej lokalu. Jak pokazała dyskusja wszyscy radni mieli świadomość trudnej sytuacji finansowej z tym, że niektórzy byli większymi pesymistami, a inni próbowali się doszukiwać pozytywów.

 

Głosowanie nad budżetem wyglądało następująco:13 osób za przy 6 wstrzymujących się.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe