Sprawdzą jaki jest faktyczny stan liczników

  • 09.01.2020, 11:37
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Sprawdzą jaki jest faktyczny stan liczników
Zgodnie obowiązującymi przepisami modyfikacja stanu drogomierza jest zagrożona karą do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci od 1 stycznia br. mają obowiązek sprawdzenia przebiegu auta i wpisywania go do bazy danych. Wczoraj opatowscy policjanci ujawnili trzy przypadki nieprawidłowych stanów licznika.

Wczoraj rano na drodze krajowej K74 w miejscowości Maruszów policjanci Wydziału Ruchu Drogowego opatowskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej renaulta. Podczas sprawdzenia stanu licznika okazało się, że różni się on od danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od zapisu wprowadzonego podczas ostatniego przeglądu technicznego jest niższy o blisko 130 tysięcy kilometrów. Kierujący, podczas rozmowy z policjantami oznajmił, iż auto nie jest jego własnością i nie potrafił wytłumaczyć skąd powstała taka różnica.


Kilka godzin później mundurowi z drogówki w miejscowości Adamów zatrzymali do kontroli drogowej mercedesa. I w tym przypadku policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił ponad 58 tys. km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w bazie danych, uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wykonanego w październiku 2019 roku wynosił ponad 93 tys. km. To o ponad 35 tys. km więcej. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten, który wpisany został podczas badań na stacji kontroli.


Z kolei podczas kontroli pojazdu BMW w miejscowości Kobylany odczyt drogomierza w pojeździe i porównanie go z zapisem w bazie danych, wskazywał na to, że przebieg auta zmieniony został  o ponad 15 tys. kilometrów.


W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawami zajmować się będą policjanci Wydziału Kryminalnego. Funkcjonariusze w toku prowadzonych postępowań wyjaśniać będą przede wszystkim to, jak doszło do zmiany wskazań drogomierzy i kto jest za to odpowiedzialny.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe