Przetarg na dokumentację naprawy kładki na Kamiennej

  • 17.01.2020, 12:35
  • Iwona Bryła
2020-01-17kladka.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trzy firmy zgłosiły się na ogłoszony przez gminę Starachowice przetarg, związany z przygotowaniem projektu trasy pieszo – rowerowej na grobli zbiornika Pasternik oraz odbudowy kładki nad rzeką Kamienną, zniszczonej w 2010 roku przez powódź. Mostek ten był niegdyś popularnym skrótem między ulicą Kielecką, a osiedlem Orłowo.

10 lat temu powódź przerwała niewielki most na rzece Kamiennej w Starachowicach Zachodnich. Od tego czasu nie udało się naprawić szkody, która pozbawiła starachowiczan popularnego skrótu, umożliwiającego przejście z ulicy Kieleckiej groblą na Pasterniku, a potem mostkiem wprost na osiedle Orłowo, bez konieczności obchodzenia zbiornika ulicą Radomską. Teraz jest szansa na pozytywną zmianę. Gmina Starachowice ogłosiła przetarg na zaprojektowanie naprawy kładki oraz zagospodarowania znajdującej się w jej pobliżu części grobli i ma odzew ze strony trzech firm. To: Biuro Projektów Drogowo - Mostowych z Warszawy (proponowana kwota -118 tys. 695 zł), firma Budownictwo z miejscowości Wojków (93 tys. zł i przedsiębiorstwo Inżynieria z Wrocławia (348 tys. zł).

 

Oferty są nadal analizowane. Prezydent Starachowic Marek Materek wyjaśnia, że przyczyną tak długiej zwłoki w naprawie kładki były kłopoty z własnością gruntów, które dopiero teraz udało się rozwiązać.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
orłowski
orłowski 21.01.2020, 17:04
No a jak będzie kładka, to gdzie będzie przejście przez tory? Kolej ma zlikwidować to przejście ze szlabanami, które i tak już formalnie nie jest przeznaczone do użytku publicznego. I tak trzeba będzie pójść do Radomskiej, a potem się wracać na Orłowo,

Pozostałe