Rada powiatu nie odwołała starosty Piotra Babickiego

  • 09.03.2020, 15:24
  • Iwona Bryła
2020-03-09sesjarp.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rada Powiatu w Starachowicach zebrała się w piątek po południu na nadzwyczajnej sesji, zwołanej w związku ze złożeniem przez opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości wniosku o odwołanie starosty. Nie uzyskał on wymaganej większości 13 głosów. Radni w głosowaniu tajnym zdecydowali, że Piotr Babicki zachowa swoją funkcję.

Rada powiatu rozpatrywała wniosek złożony na styczniowej sesji przez liczący 8 osób klub PiS. Jego autorzy uzasadnili go sześcioma zdaniami - zarzutami pod adresem Piotra Babickiego. To: zastój w rozwoju powiatu, znaczący spadek inwestycji, niedostateczna aktywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, brak pieniędzy na budowę wiaduktu, działania niezgodne z interesem powiatu i niewłaściwy nadzór nad szpitalem. Poprzednia starosta, a obecnie radna powiatu z klubu PiS Danuta Krępa przypomniała je jeszcze raz w kilkunastominutowym wystąpieniu, które podsumowała stwierdzeniem, że zastrzeżenia są zasadne.

 

Radna PiS Agnieszka Kuś mówiła o niecodziennej sytuacji wypłaty podwójnej pensji dla części pracowników szpitala, jako przykład braku nadzoru starosty nad powiatową lecznicą.

 

Członek zarządu powiatu Robert Sowula tłumaczył, że podwójne wynagrodzenia w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach to przypadek czysto techniczny - pomyłka banku przelewającego pieniądze.

 

Robert Sowula mówił też o osiągnięciach ekipy obecnie rządzącej powiatem w zakresie lokalnej służby zdrowia. Jednym z przykładów jest zatrudnienie nowych lekarzy w szpitalu.

 

Ocenę wystąpienie Danuty Krępy i własne działania przedstawili również: wicestarosta Dariusz Dąbrowski oraz pozostali członkowie zarządu powiatu: Jerzy Materek i Ryszard Nowak, a ze strony radnych koalicji rządzącej głos zabrał Sławomir Rymarczyk.

 

Równie długie wystąpienie, co jego antagonistka miał starosta Piotr Babicki. Zbijając jej argumenty mówił m.in., że powiat się rozwija mimo zastanego poważnego zadłużenia, z którym obecna ekipa radzi sobie ograniczając ilość zatrudnionych w starostwie ze 145 do 131 osób, czy kupując tańszą energię elektryczną, a przy tym  realizując inwestycje na łączną wartość ponad 31 mln zł.

 

Wniosek o odwołanie starosty został poddany tajnemu głosowaniu. Wzięło w nim udział 18 osób z 21 - osobowego składu rady powiatu, ponieważ 3 radnych PiS było nieobecnych. Jego wynik to 13 głosów przeciw, przy 5 za. Tym samym Piotr Babicki zachował swoje stanowisko.

 

Gratulacje staroście złożyli przedstawiciele gminy Wąchock m.in. burmistrz Jarosław Samela oraz wiceprzewodniczący rady Sylwester Rudzki.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Romek
Romek 15.03.2020, 15:22
Brawo Piotr

Pozostałe