Zabytkowa zastawa stołowa do obejrzenia w muzeum

  • 26.10.2020, 15:16
  • Iwona Bryła
2020-10-26wystawa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Najnowsza wystawa w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przybliża oglądającym sposób spożywania posiłków ma przestrzeni dziejów. Tablice informacyjne odpowiadają na pytania, kiedy powstały pierwsze noże, łyżki i widelce, jak zmieniał się ich wygląd oraz przeznaczenie, a zbiór zabytkowych sztućców i innych elementów zastawy daje nam wyobrażenie o wyglądzie stołów na przestrzeni ostatnich 300 lat.

Eksponaty na wystawę przygotowaną w muzealnej Hali Lejniczej, udostępnił z własnych zbiorów regionalista Stanisław Jaruszewicz, właściciel Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie w gminie Wąchock. Gromadzi w niej przedmioty z dawnych gospodarstw wiejskich, ale od 4 lat zainteresował się także zabytkowymi sztućcami i naczyniami stołowymi.

Stołowa kolekcja Stanisława Jaruszewicza liczy kilkaset sztuk. Najstarsze okazy, jak szacuje właściciel, pochodzą z XVI wieku, a najliczniejsze egzemplarze są XIX - wieczne.

Oprócz znanych łyżek, noży i widelców na wystawie znaleźć można sztućce, które dziś są dla nas zagadką. Gdyby nie znajdujące się w gablotach podpisy, sami nie bylibyśmy w stanie zgadnąć do czego ich używano. Jednym z przykładów są pochodzące z XIX - wieku chwytaki do kości używane przy pieczeniu mięs.

W kolekcji są też wymyślne sztućce do ryb, skorupiaków, określonych gatunków warzyw i owoców, w tym egzotycznych, do lodów, jaj, musztardy, cukru, kawy i herbaty, a nawet do alkoholu o nazwie absynt. To bogactwo świadczy o zmianach, jakie zachodziły w sposobie spożywania posiłków: od zwykłego zaspokojenie głodu, poprzez formę spotkania towarzyskiego do coraz bardziej skomplikowanej etykiety, widocznej zwłaszcza przy stołach z XVIII i XIX wieku.

Do obejrzenia w muzeum są też takie ciekawostki jak sztućce do kamienia osób chorych oraz dzieci, a wśród nich nieco tajemniczy popychacz.

Uzupełnieniem wystawy są plansze pokazujące historię najpopularniejszych sztućców oraz prezentujące dawnych, renomowanych wytwórców zastawy stołowej z Polski, Niemiec, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Rzuca się tu w oczy kunsztowne wzornictwo oraz szlachetne materiały produkcyjne.

Wystawa będzie otwarta wyjątkowo długo, bo aż do końca marca 2021 roku. Warto wybrać się na to spotkanie dokumentujące zmiany, jakie zaszły w sposobie serwowania i spożywania posiłków przez naszych przodków. To znakomita lekcja historii obyczajowości i okazja do porównania jej z obecnymi przyzwyczajeniami kulinarnymi.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe