Film dokumentalny o Wielkim Piecu ze starych zdjęć

  • 28.10.2020, 12:45
  • Iwona Bryła
2020-10-28muzeum.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
50 starych fotografii, dzięki wbudowanej w nie komputerowo grze aktorskiej, muzyce i głosowi lektora, posłużyły jako kadry filmu o funkcjonowaniu Wielkiego Pieca w latach 1899 – 1968. Powstał około 10 - minutowy dokument pokazujący, jak w tym czasie wyglądała codzienna praca dzisiejszego zabytku.

Film nosi tytuł „Z Duchem Techniki. Cyfrowa kronika huty w Starachowicach”. Jak mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski, który napisał tekst czytany przez lektora, jest to produkcja unikatowa, przybliżającą nam przeszłość za pomocą współczesnych technologii.

Około 50 starych zdjęć autorstwa Mieczysława Kowalskiego ożywiono grą aktorską, do której dodano też muzykę i głos lektora. Jest nim zaprzyjaźniony z Muzeum aktor Sławomir Holland, który wciela się w tytułowego „Ducha Techniki” i oprowadza oglądających po dziś zabytkowym obiekcie, który niegdyś był po prostu zakładem pracy. W przystępny, a przez to ciekawy także dla laika sposób, omówione zostały najważniejsze etapy procesu wytapiania żelaza.

Nakręcenie filmu na bazie materiałów fotograficznych było możliwe dzięki dotacji, którą Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Kultura w sieci”.

Film na stałe jest do obejrzenia na stronie internetowej i profilu fejsbukowym naszego muzeum.
Cały film możecie Państwo obejrzeć poniżej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe