Jarosław Kaczyński w Starachowicach na corocznej mszy za matkę

  • 18.01.2021, 15:22
  • Iwona Bryła
2021-01-18kaczynski-ok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Po raz kolejny na mszę za swoją zmarłą matkę przyjechał do Starachowic prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym razem znanego polityka powitali w naszym mieście nie tylko zwolennicy, ale i grupa jawnych antagonistów, która krzyczała „Twoja wina!”. Z tego powodu szef PiS- u zabrał głos, nie jak miał dotychczas w zwyczaju przy plenerowej tablicy poświęconej Jadwidze Kaczyńskiej, ale we wnętrzu kościoła pw. Wszystkich Świętych.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się i przez pewien czas mieszkała w naszym mieście, a pośmiertnie nadano jej tytuł Honorowej Obywatelki Starachowic. I to główny powód, dla którego co roku odprawiana jest w kościele pw. Wszystkich Świętych msza za spokój jej duszy. Zmarła 8 lat temu matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich ma także swoją tablicę pamiątkową przy wspomnianym kościele, ponadto jej imię nosi dawna ulica Krzosa. Zgodnie z już kilkuletnią tradycją na mszę św. za Jadwigę Kaczyńską, przyjeżdża jej syn Jarosław i tak było także w minioną sobotę 16 stycznia. Tegoroczną nowością była jednak pikieta przeciwników szefa Prawa i Sprawiedliwości, którzy kilkakrotnie demonstrowali swoje niezadowolenie okrzykami „Twoja wina!”. Pierwszy raz wznieśli je w czasie, gdy polityk wchodził do kościoła.

Na mszy świętej pojawili się też m.in. eurodeputowany Joachim Brudziński, posłanka PiS i jednocześnie wiceminister sportu Anna Krupka, posłowie ze Starachowic: Krzysztof Lipiec i Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, a także lokalni samorządowcy: starosta starachowicki Piotr Babicki, prezydent Starachowic Marek Materek oraz radni miejscy i powiatowi. Po liturgii Jarosław Kaczyński zwyczajowo zabrał głos, ale tym razem we wnętrzu kościoła, a powodem byli pikietujący przed nim oponenci. Szef PiS zaczął od wątków osobistych: od przedstawienia związków Jadwigi Kaczyńskiej ze Starachowicami i sentymentu, z jakim wspominała to miasto. Podziękował za szacunek okazywany jego matce oraz innych osobom mającym swoje tablice w Panteonie Pamięci Narodowej na placu kościelnym. Podkreślił, że swoją postawą sprzeciwiali się złu, które dziś znów daje o sobie znać.

Po mszy św. jej uczestnicy wyszli przed kościół, gdzie po przeczekaniu kolejnej serii okrzyków „Twoja wina!” i krótkiej modlitwie, także za, jak to określił celebrans, „tych, którzy sieją zło w naszej ojczyźnie”, złożono kwiaty pod tablicą pamięci o Jadwidze Kaczyńskiej, prezydencie RP Lechu Kaczyńskim i innych ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ben Johnson
Ben Johnson 19.01.2021, 13:52
To jest niewiarygodne, że tak zły człowiek jak Kaczyński jest tak wielbiony przez kościół (przez małe k). Kwintesencja zła, pomieszanie z poplątaniem, skrajny cynizm.

Pozostałe