Posłanka o pomysłach rządu na rozwój mieszkalnictwa

  • 29.01.2021, 13:26
  • Iwona Bryła
2021-01-29wojtyszek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
18 stycznia weszła w życie część tzw. pakietu mieszkaniowego, którego celem jest wsparcie przez budżet państwa towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych oraz gmin w budowie mieszkań, ale także pomoc finansowa dla lokatorów. Szczegóły tych rozwiązań przybliżyła posłanka PiS Agata Wojtyszek na konferencji prasowej, a także jako gość naszej „Rozmowy Tygodnia”, na którą zapraszamy już o 17.30.

Jak informowała posłanka „pakiet mieszkaniowy” pozwoli gminom budować mieszkania czynszowe na lepszych warunkach w ramach tzw. Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM), będących odpowiednikami dzisiejszych Towarzystw Budownictwa Społecznego. Skorzystają także przyszli lokatorzy, którzy po pewnym czasie będą mogli wykupić na własność wynajmowane mieszkania, co w TBS jest obecnie niemożliwe.

Kolejną zachętą do budowania w ramach „pakietu mieszkaniowego” ma być ustawa „lokal za grunt”, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia br. Umożliwi ona gminom sprzedaż gruntów inwestorom mieszkaniowym w zamian za określoną liczbę obiektów przeznaczonych także na mieszkania lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną czy kulturalną. Dodatkowy zysk dla gminy to 10 % dofinansowania do inwestycji typu budowa dróg, czy placówek służących lokalnej społeczności.

W ocenie poseł Agaty Wojtyszek efekty „pakietu mieszkaniowego” mogą być skuteczną zachętą dla młodych ludzi do tego, by nie wyjeżdżali zwłaszcza z małych miast w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Dlatego, jak mówiła, liczy na zainteresowanie rządowymi propozycjami ze strony samorządów, także Starachowic.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe