Do 5 tys. zł dla mieszkańców na odzysk deszczówki

  • 23.03.2021, 09:47
  • Iwona Bryła
2021-03-24wfosigwokok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ruszyła druga edycja programu „Moja Woda” dotująca montaż przydomowych instalacji wykorzystujących wodę, którą podarowała nam natura w postaci deszczu, czy topniejącego śniegu. Mieszkańcy mogą dostać do 5 tys. zł dofinansowania. Pieniądze na oszczędzanie wody czekają w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Ogólnopolski program „Moja Woda” jest odpowiedzią na problem zbyt małych zasobów wody w Polsce. Zachęca właścicieli domów jednorodzinnych do gromadzenia i ponownego wykorzystania deszczówki, czy wody z pozimowych roztopów. W tym celu oferuje dotacje na budowę odpowiednich urządzeń. W ubiegłym roku mieszkańcy województwa świętokrzyskiego złożyli niemal 1200 wniosków na łączną kwotę ponad 5 mln 600 tys. zł.

 

W tym roku WFOŚiGW w Kielcach ma do rozdysponowania 3 mln 700 tys. zł, a każdy wnioskodawca może się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł. Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka oraz posłanka z PiS Agata Wojtyszek zauważyły, że wobec częstych klęsk suszy w Polsce, program „Moja woda” zaczyna nabierać coraz większego znaczenia.

 

Na istotną rolę programu w kontekście zmieniającego się na niekorzyść klimatu zwrócili uwagę także senator z PiS Krzysztof Słoń oraz wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

 

Przy okazji prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński przestrzegł mieszkańców przed bardzo częstym procederem odprowadzania deszczówki do kanalizacji sanitarnej. Jest to działanie nielegalne zagrożone grzywną, którą mają prawo nałożyć przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe