Chcą ośrodka leczącego syndrom pocovidowy

  • 24.03.2021, 10:26
  • Iwona Bryła
2021-03-24stowarzyszenia.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Lokalne Stowarzyszenia: Wrażliwi Społecznie oraz Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych ,,Nasze miasto” widzą pilną potrzebę uruchomienia placówki rehabilitacyjnej dla osób, które mimo wyzdrowienia z COVID-19 nadal skarżą się na szereg dolegliwości, będących skutkami zakażenia koronawirusem. Według prezesa „Naszego miasta” dobrą lokalizacją dla takiego ośrodka mogłaby być dawna siedziba Polsko - Amerykańskich Klinik Serca.

Oba stowarzyszenia wysłały pismo do wojewody świętokrzyskiego i dyrektora kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w którym wnoszą m.in. o rozpisanie konkursu na świadczenia medyczne dla ozdrowieńców zmagających się z powikłaniami po infekcji wywołanej przez koronawirusa.

 

 

Wojewoda Świętokrzyski

 

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach
Al. IX Wieków Kielc 3
25 - 516 Kielce

 

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

25-025 Kielce ,ul. Jana Pawła II 9

 

Na podstawie ustawy z 11 lipca 2014 roku o petycjach (Dz.U. z 2018 r. poz. 870) przedkładamy petycję w sprawie wydania wytycznych i rekomendacji oraz zabezpieczenie środków finansowych (rozpisanie konkursu na świadczenie usług zdrowotnych) dla leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego powikłań po przebytym zakażeniu COVID-19.

UZASADNIENIE

Od początku epidemii COVID-19 Polska zarejestrowała ponad 1,7 mln zakażonych (choć specjaliści twierdzą, że dane te należy przemnożyć przez 4). Szacuje się, że zgonów przez COVID-19 było już niemal 45 tysięcy Polaków. W Powiecie Starachowickim statystyki przedstawiają się następująco: 3068 łączna ilość zakażonych, z tego 2800 ozdrowieńców. W szpitalu powiatowym w Starachowicach stwierdzono zgon u 88 mieszkańców powiatu , dodatkowo 47 osób zmarło wskutek wpływu COVID-19 , poza starachowickim szpitalem.

Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest występowanie tzw. postwirusowego zespołu COVID-19, którego charakterystycznymi objawami są między innymi: dreszcze, poty, bóle ciała, głowy, serca, problemy gastryczne, bóle stawów, duszności w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem i koncentracją, zmęczenie, częsta zadyszka a nawet zaniki pamięci i problemy psychiczne. Z tych min powodów przyrasta największa przyczyna zgonów w Polsce tj. niewydolność krążeniowa serca.

Biorąc powyższe pod uwagę przedmiotem petycji jest:

1) opracowanie wytycznych i rekomendacji dla utworzenia w województwie świętokrzyskim kompleksowej rehabilitacji stacjonarnej po przebytym zakażeniu koronawirusem – obejmując szpitalną rehabilitacją leczniczą m.in. w profilach: pulmonologii, kardiologii, ogólnej, neurologii sprawności fizycznej i wsparciu zdrowia psychicznego wraz z pełną diagnostyką (testy wysiłkowe) pod kątem wypracowania tzw. szybkiej ścieżki pacjenta.

2) opracowanie rekomendacji dla utworzenia Poradni Pocovidowych

3) doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną podmioty lecznicze stacjonarne( szpitalnego) i ambulatoryjne oferujace usługi zdrowotne po przebytej chorobie COVID-19

4) ogłoszenie konkursów ofert na świadczenie usług zdrowotnych w leczeniu stacjonarnym AOS – w zakresie wieloprofilowego leczenia pocovidowego bez uszczerbku dla innego rodzaju leczenia, które niestety ograniczono szczególnie leczenie chorób cywilizacyjnych pacjentów niecovidowych (zawały, udary, nowotwory, cukrzyce, chorób sercowo-naczyniowych przy których np. zabiegi trombolizy, czy ablacji drastycznie ograniczono)

5) wydanie założeń dla programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia pocovidowego stacjonarnego i ambulatoryjnego dla potencjalnych wnioskodawców ( np. z Kielc, czy Starachowic)

Pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem powinni mieć zapewniony szybki dostęp do diagnostyki (spirometria, echo serca, Holter, TK, EKG, labolatorium) w ramach AOS( poradnia pocovidowa) a w cięższych przypadkach dostęp do szpitalnej rehabilitacji pocovidowej.

Dodatkowym uzasadnieniem potrzeby pozytywnego rozpatrzenia naszej petycji jest koncentryczność i zagregowanie w określonym miejscu kompleksowego leczenia powikłań po korona wirusie, bez konieczności migracji pacjentów po wielu ośrodkach leczniczych. Ponadto nieuchronność wstąpienia w tzw. ,,trzeciej fali epidemii”, nowe mutacje choroby zakaźnej, trudności w powszechnym zaszczepieniu obywateli i obywatelek Polski , upośledzenie organizmu po zakażeniu COVID-19 (mgła mózgowa, brak równowagi cytokinowej, zaburzenia jelit)- wszystko powyższe dodatkowo podkreśla ważność rozwiązania problematyki objętej materią petycji.

Reasumując, uważamy pełne wykazanie istotności interesu publicznego w zakresie przedmiotu petycji uznając petycję za uzasadnioną, wnosząc jak na wstępie. Prosimy jednocześnie o niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na adresy podane w załączniku i e-maile: [email protected] i [email protected]S

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 25.03.2021, 16:33
Pan Lewkowicz jak zwykle profesjonalnie, merytorycznie, rzeczowo i fachowo. Aż miło posłuchać. Gratuluję i dziękuję za inicjatywę jakże wszystkim potrzebną.

Pozostałe