Ponad 1 mln zł od rządu na nową placówkę opiekuńczą

  • 14.06.2021, 14:11
  • Iwona Bryła
2021-06-14ministermalag.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Starachowicach powstanie nowa placówka opiekująca się osobami z chorobą Alzheimera. Będzie zlokalizowana w dawnym ośrodku gimnastyki korekcyjnej przy ulicy Żeromskiego. Powstanie dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dziś szefowa resortu Marlena Maląg przekazała prezydentowi miasta symboliczny czek.

Uroczyste spotkanie odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Reja, opiekującym się osobami z zaburzeniami psychicznymi, którego nowa placówka będzie filią. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odebrała podziękowania od kierownika Domu Grzegorza Małkusa i jego współpracowników, a sama wręczyła prezydentowi Starachowic Markowi Materkowi symboliczny czek, potwierdzający przyznanie 1 mln 145 tys. zł na pierwszy etap prac przy powstaniu nowego ośrodka. Minister podkreśliła, że środowiskowe domy samopomocy to miejsca ważne i potrzebne, dlatego są przedmiotem troski ekipy rządzącej.

Przedstawicielka rządu zwróciła też uwagę na m.in. znaczny wzrost nakładów z budżetu państwa na wsparcie osób niepełnosprawnych.

Prezydent Starachowic Marek Materek mówił, że placówka dla osób z chorobą Alzheimera powstała w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Takich jak choćby jedna ze starachowiczanek opiekująca się mężem cierpiącym na tę dolegliwość, która, jak zwierzyła się pracownikom socjalnym, od lat nie miała nawet paru godzin czasu dla siebie. Ta historia, jak mówił prezydent, głęboko utkwiła mu w pamięci.

A kolejny projekt miasta to centrum opiekuńczo - mieszkalne dla osób niepełnosprawnych. Gmina złoży wniosek o pieniądze z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach naboru, który potrwa do końca czerwca.

Minister Marlena Maląg przyjechała do Starachowic na zaproszenie przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim posła Krzysztofa Lipca. Parlamentarzysta wspomniał o działaniach podejmowanych przez nasze miasto w zakresie opieki nad potrzebującymi.

Posłanka PiS Agata Wojtyszek mówiła m.in. o większej pomocy, jaką z budżetu państwa otrzymują placówki dla niepełnosprawnych działające na terenie województwa świętokrzyskiego i powiatu starachowickiego.

Ministerialne wsparcie trafi do Starachowic za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który w ramach spotkania z minister Marleną Maląg podpisał stosowną umowę z prezydentem Starachowic.

Nowa placówka zostanie uruchomiona w budynku po Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej przy ulicy Żeromskiego. Gmina stworzy tam dom dla 30 osób cierpiących na chorobę Alzheimera, w tym 8 miejsc opieki całodobowej.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stokrotka
Stokrotka 29.08.2021, 12:38
Brawo PiS.

Pozostałe