Jest płacowy kompromis w MAN

  • 14.07.2021, 13:27
  • Iwona Bryła
2021-07-14man.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
„Solidarność” w MAN Bus i zarząd firmy po ponad 2 miesiącach konfliktu porozumieli się w sprawach płacowych. Ugoda ma charakter kompromisu, czyli obie strony musiały zrezygnować z części oczekiwań. Przykładowo załoga dostanie 200 zł podwyżki, ale nie od stycznia tylko od lipca, za to szefostwo zrezygnowało z nalegań na ustalenie już teraz harmonogramu elastycznego czasu pracy w przyszłym roku.

Walka „Solidarności” o racje załogi MAN Bus była długa i momentami burzliwa. W kwietniu negocjacje płacowe przerodziły się w protest, który coraz bardziej przybierał na sile. Były pikiety pracowników i związkowców, a w ostatniej dużej demonstracji przed biurem zarządu wzięła też udział świętokrzyska „Solidarność”. Jej przewodniczący zapowiedział nagłośnienie sytuacji w starachowickim zakładzie na europejskim forum związkowym, w łagodzenie konfliktu w fabryce autobusów zaangażowali się świętokrzyscy posłowie PiS. Po przesileniu nadeszło porozumienie: obie strony zawarły kompromis, który jak mówi przewodniczący „S” Jan Seweryn, zasadniczo uwzględnia oczekiwania pracowników.

Główne zapisy porozumienia to:

1. Z dniem 1 lipca płaca wzrośnie o 3,5%, ale nie mniej niż 200 zł brutto.

2. W miesiącu lipcu zostanie wypłacony bonus w wysokości 600 zł brutto.

3. Gwarancja premii miesięcznej na poziomie minimum 8% (dla pracowników na stanowiskach robotniczych) i minimum 6% (dla pracowników na stanowiskach nierobotniczych).

Z zakończenia konfliktu w MAN Bus cieszy się posłanka Agata Wojtyszek, która mówi, że starała się dostrzec racje zarówno pracowników jak i pracodawcy.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe