100 – lecie kształcenia zawodowego w naszym mieście

  • 20.09.2021, 10:57
  • Iwona Bryła
2021-09-20zsznr2.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach świętowano stare, bo liczące sobie już cały wiek, tradycje szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Ich początek to kursy uruchomione w 1921 roku przez inżyniera Jana Rechnio. Z biegiem lat ich miejsce zajęła placówka przy ulicy 1- go Maja kontynuując kształcenie kadr fachowców, wpływających na gospodarczy rozwój nie tylko naszego regionu.

Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych, a potem obchody przeniosły się do Parku Kultury. Galę wypełnił blok wystąpień, wspomnieniowych przemówień, serdecznych gratulacji i wręczania upominków. Trwał bardzo długo z uwagi na licznych gości i fakt, że jubileusz obchodziła szkoła, będąca spadkobierczynią tradycji edukacyjnych liczących aż 100 lat. W tym czasie wykształciła 30 tysięcy osób z kilku pokoleń obecnych i byłych mieszkańców Starachowic. Jak mówiła dyrektor ZSZ nr 2 Grażyna Małecka nie ma chyba takiej rodziny w naszym mieście, która nie byłaby powiązana z placówką przy ulicy 1- go Maja.

Zaproszenie na święto najstarszej szkoły zawodowej w naszym mieście przyjęło szerokie grono gości. Byli m.in. posłowie z PiS Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, władze powiatu starachowickiego ze starostą Piotrem Babickim i wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim na czele, zastępca prezydenta Starachowic Ewa Skiba, a także przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, dyrektorzy starachowickich szkół, kierownictwo nauczycielskich związków zawodowych.

W sposób szczególny uhonorowano byłych dyrektorów ZSZ nr 2. Na galową scenę zaproszono: Mariannę Grochowinę, Ryszarda Ludwińskiego i Adama Nowaka. Były też podziękowania dla osób, które objęły jubileusz swoim patronatem oraz dla sponsorów uroczystości. Jeszcze więcej wspomnień przywołał pokaz filmu dokumentalnego, a program artystyczny był okazją do miłego relaksu. Druga część obchodów odbyła się już w budynku ZSZ nr 2. Odsłonięto tablicę pamiątkową, był wspaniały tort, spotkania po latach z nauczycielami, wychowawcami oraz dawnymi kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy oraz możliwość pozostawienia po sobie śladu wpisem do księgi pamiątkowej.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe