Nowatorski zabieg kardiologiczny w Szpitalu w Starachowicach

  • 11.10.2021, 10:59
  • http://szpital.starachowice.pl/
Nowatorski zabieg kardiologiczny w Szpitalu w Starachowicach
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz pierwszy wykonano złożony zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem pompy Impella wspomagającej układ krążenia. Zabieg był jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta. Był to drugi tego rodzaju zabieg wykonany w województwie świętokrzyskim.

Złożoną angioplastykę wieńcową z użyciem pompy Impella wspomagającą układ krążenia w szpitalu w Starachowicach wykonano po raz pierwszy. Metodę zastosowano u chorego z oporną na leczenie farmakologiczne ciężką niewydolnością serca. W zabiegu uczestniczył zaproszony dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko z Instytutu Kardiologii CMUJ w Krakowie oraz zespół naszej Pracowni Hemodynamiki dr Paweł Tomaszewski, dr Aleksander Stępień oraz personel pielęgniarski i technicy elektroradiologii. Pompa do wspomagania układu krążenia Impella służy do przeprowadzania zabiegów przezskórnej rewaskularyzacji tętnic wieńcowych u chorych ze skrajnie niską frakcją wyrzutową lewej komory, w rozwiniętym wstrząsie kardiogennym wikłającym ostre niedokrwienie serca, zapaleniu mięśnia sercowego lub jako terapia pomostowa w oczekiwaniu na przeszczep serca czy CABG.

Zabieg polega na umieszczeniu pompy rotacyjnej w lewej komorze poprzez nakłucie tętnicy udowej. Zasada działania pompy Impella opiera się na śrubie Archimedesa. Umieszczone wewnątrz serca urządzenie przepompowuje krew z koniuszka lewej komory w kierunku aorty poprzez zastawkę aortalną. Skutkuje to zwiększeniem rzutu serca zapewniając prawidłowe ukrwienie mózgu, nerek i serca. W ten sposób zapewnione warunki hemodynamiczne umożliwiły przeprowadzenie u naszego chorego zabiegu poszerzenia dwóch tętnic wieńcowych. Zastosowana wysokospecjalistyczna procedura dała szansę pacjentowi u którego niemożliwe było wykonanie operacji na otwartym sercu.
Posiadanie takiego sprzętu w Pracowni Hemodynamiki daje szansę ratowania życia i zdrowia pacjentom.

http://szpital.starachowice.pl/

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe