Pamięć o zagładzie mieszkańców starachowickiego getta

  • 27.10.2021, 11:03
  • Iwona Bryła
2021-10-27zydzi.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
27 października 1942 roku niemieccy okupanci zgotowali piekło ponad 5 tysiącom Żydów z getta, umiejscowionego w okolicy Rynku w dzisiejszych Starachowicach. Większość zagazowali w Treblince, a około 1400 zapędzili do niewolniczej pracy. Muzeum Przyrody i Techniki w ramach Dnia Pamięci o dawnych mieszkańcach naszego miasta, dziś przed południem zorganizowało spacer po miejscu, w którym niegdyś byli zmuszeni żyć.

W wyniku pacyfikacji starachowickiego getta jego mieszkańcy zostali spędzeni na Rynek, gdzie po selekcji niemieccy żołnierze część rozstrzelali na miejscu, większość wywieźli do obozu zagłady w Treblince na rychłą śmierć w komorach gazowych, a około 1400 osób zamknęli w 3 obozach pracy przymusowej na terenie Starachowic. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach od 2012 roku organizuje Dzień Pamięci o męczeństwie starachowickich Żydów. W tym roku w programie obchodów po raz kolejny znalazł się wspomnieniowy spacer ulicami dawnego getta z udziałem zainteresowanych mieszkańców, zakończony przy tablicy na Rynku upamiętniającej ofiary patologicznej ideologii, jaką był hitleryzm.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe