Zawody o dużej rotacji pracowniczej

  • 01.09.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Zawody o dużej rotacji pracowniczej
Istnieją na rynku pracy zawody o dużej rotacji pracowniczej. Oznacza to, iż stałe zatrudnienie w nich nie funkcjonuje, gdyż pracownicy zmieniają się cyklicznie np. ze względu na sezon lub brak rozwoju. Z jednej strony to szansa na łatwą i skuteczna aplikację, z drugiej – nad takim stanowiskiem ciąży widmo niepewności.

Praca fizyczna

Większość prac fizycznych, m.in. urządzanie ogrodów, brukarstwo bądź praca na budowie, opartych jest na rotacji pracowniczej. Ma to ścisły związek ze zmęczeniem organizmów pracowników oraz faktem, że niektóre z tych zawodów wykonywane są jedyne sezonowo – przez okres letni. Niekiedy dochodzi do sytuacja, że sam pracodawca wymusza zwolnienia pracownicze w związku z martwym sezonem i brakiem potrzeby utrzymywania w trakcie jego wybranych stanowisk.

Przemysł

Praca w większości fabryk oraz wielkich zakładów produkcyjnych oparta jest na rotacji. Jednym z powodów jest monotonia pracy oraz rutyna, lecz przede wszystkim jej nieskomplikowanie. Ten ostatni czynnik sprawia, iż pracodawcy poszukują coraz mniej wykwalifikowanych pracowników, których taniej utrzymać. Ponadto, praca w wielu zakładach przemysłowych jest bardzo ciężka i odbywa się w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Prace sezonowe

Prace sezonowe np. winobranie, montaż i produkcja domków letniskowych bądź praca w turystyce sezonowej oparta jest o rotację pracowniczą. Ma to związek z ilością klientów w danym przedziale czasowym i ukierunkowaniem wybranego biznesu na tę, a nie inną porę roku. Przykład mogą stanowić pracownicy turystyki nadmorskiej, którzy w sezonie letnim mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Co więcej, pracodawcy zamieszczają wtedy znacznie więcej ofert pracy na dane stanowisko. Niestety, wraz z nastaniem sezonu zimowego zarobki spadają niemal do zera, a nad stanowiskiem zawisa widmo likwidacji bądź zamknięcia na czas określony.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: