Sprawdź okazje na nasiona Malwy w sklepie plantet.pl
Malwa – najważniejsze informacje o roślinie
Malwa to wieloletnia roślina ozdobna wchodząca w skład rodziny ślazowatych (do tej samej rodziny należą kakaowiec, durian czy bawełna). Na świecie występuje około 80 gatunków malw. Rośliny te wywodzą się z regionów Morza Śródziemnego, jednak współcześnie są rozpowszechnione na całym świecie. W Polsce malwy są roślinami uprawianymi w ogrodach, a czasami także dziczejącymi. W naturalnych warunkach można je spotkać w okolicach skał, na suchych stanowiskach. Malwy w naturze mogą osiągać nawet do 7 metrów wysokości (w Polsce zazwyczaj spotykamy okazy wysokie na nie więcej niż 3 metry). Malwa posiada duże, długoogonkowe liście, wyprostowane i nierozgałęzione pędy, a także duże, okazałe kwiaty zebrane w kłosokształtne grona. Wszystkie części rośliny (oprócz kwiatów) są szorstko owłosione. Okres kwitnienia malw rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Niektóre gatunki wykorzystywane są jako rośliny lecznicze.
Jak wygląda uprawa malwy w ogrodzie?
Malwa uprawiana jest dla efektownych kwiatów. Jeżeli zależy nam, żeby roślina kwitła obficie powinniśmy zapewnić jej stanowisko nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Malwy są wysokie, dlatego potrzebują podpór (bez nich silny wiatr może połamać rośliny).
W przypadku, gdy decydujemy się na posadzenie malwy z nasion, musimy mieć świadomość, że roślina wyda kwiaty dopiero na drugi rok (w sklepach dostępne są wprawdzie także malwy jednoroczne, jednak należą one do rzadkości).
Malwy mogą rosnąć na różnych podłożach, jednak gdy mamy taką możliwość, zapewnijmy im glebę zasobną w składniki odżywcze, a także lekko wilgotną, przepuszczalną, o obojętnym pH.
Nasiona malwy wysiewa się do pojemników w okolicach czerwca i lipca. Najbardziej okazałe sadzonki przesadza się do gruntu wczesną jesienią. Choć malwa jest stosunkowo odporna na niskie temperatury, warto jest zabezpieczyć ją na zimę.
Malwa jest w stanie przeżyć od 4 do 5 lat, jednak im jest starsza, tym słabiej kwitnie. Warto pamiętać, że rośliny te mają skłonność do samodzielnego rozsiewania się. Jeżeli chcemy tego uniknąć – usuwajmy zaschnięte kwiatostany.
Malwa – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje?
Malwy mogą zostać zaatakowane przez choroby roślin. Żeby je przed nimi zabezpieczyć warto jest skorzystać z oprysków naturalnymi preparatami – na przykład wyciągami z czosnku.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku malwy jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. W ten sposób pobudzamy roślinę do kwitnienia.
Dorosłe malwy nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak młode rośliny są wrażliwe na suszę, dlatego dobrze jest okazjonalnie je podlewać.
Jeżeli zależy nam, żeby malwy w naszym ogrodzie rosły lepiej, zasilmy je przy pomocy nawozu organicznego lub mineralnego.
Jak wybrać nasiona malwy?
Kupując nasiona malwy koniecznie zwróćmy uwagę, czy roślina, którą chcemy posadzić jest gatunkiem jednorocznym czy wieloletnim. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby wybierać jedynie nasiona od renomowanych producentów. Są one pozyskiwane z kontrolowanych upraw, były właściwie przechowywane, posiadają też aktualny termin przydatności.