Nauczyciele gremialnie deklarują udział w ogólnopolskim proteście

 • 28.03.2019, 14:13 (aktualizacja 08.04.2019, 16:37)
 • Iwona Bryła
2019-03-28strajk.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Starachowicach podsumowuje wyniki referendum strajkowego, przeprowadzonego w placówkach oświatowych naszego miasta i sąsiednich gmin. Na 48 jednostek chce protestować 41. W gminie Mirzec, jak informuje tamtejszy oddział ZNP, strajk zadeklarowała połowa szkół i przedszkoli. Pełna lista deklarujących i odrzucających strajk placówek na naszej stronie internetowej.

Starachowicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego robi bilans referendum strajkowego przeprowadzonego w przedszkolach i szkołach powiatu starachowickiego. Nauczyciele i inni pracownicy oświaty byli pytani o to, czy chcą przystąpić do protestu w celu m.in. wywalczenia podwyżek wynagrodzeń w wysokości 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia br. Ponad 85% odpowiedziało twierdząco.

 

W Starachowicach chcą protestować niemal wszystkie placówki, oprócz jednego przedszkola. Spektakularne poparcie dla strajku zadeklarowała oświata w gminie Pawłów, mniejszy odzew jest w Wąchocku i Brodach.

 

W gminie Mirzec, jak informuje prezes tamtejszego oddziału ZNP Beata Paszkowska gotowość do strajku zadeklarowało 5 szkół podstawowych: w Mircu,Tychowie Starym, Tychowie Nowym, Małyszynie i Gadce.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje strajk, bo od dawna nie może porozumieć się z rządem w kwestii wyższych pensji w oświacie. Rozmowy jednak nadal trwają, najbliższe spotkanie ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia.

 

Jeśli do porozumienia nie dojdzie 8 kwietnia rozpocznie się ogólnopolski strajk w oświacie. Nauczyciele nie będą pracować, jednak dyrektorzy muszą zorganizować opiekę nad przedszkolakami, czy uczniami, którzy mimo wszystko zjawią się w placówkach.

 

Prezes ZNP w Starachowicach Mariola Gałka tłumaczy, że strajk to niejako akt desperacji od dawna lekceważonej grupy zawodowej.

 

Ponieważ strajk ma potrwać do czasu spełnienia oczekiwań protestujących, może być tak, że utrudni on przeprowadzenie w dniach od 10 do 12 kwietnia egzaminu gimnazjalnego. Z tego powodu nauczyciele spotykają się z krytyką. A jak starachowiczanie oceniają racje pedagogów? Poprosiliśmy ich o opinie.


 

PLACÓWKI, W KTÓRYCH 8 KWIETNIA PLANOWANY JEST STRAJK NAUCZYCIELI

Starachowice:

 1. Przedszkola Miejskie numer 2,6,10,11,13,14,15

 2. Szkoły Podstawowe numer 1,2,6,9,10,11,12,13

 1. Gimnazja numer 1,2, 3 

 2. Zespoły Szkół Zawodowych numer 1,2,3

 3. Licea Ogólnokształcące numer 1,2,3

 4. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

 5. Centrum Kształcenia Praktycznego

Gmina Pawłów:

 1. Szkoły Podstawowe w Dąbrowie, Godowie, Jadownikach, Łomnie i Radkowicach

 2. Zespoły Szkół w Chybicach, Pawłowie, Rzepinie i Szerzawach

Gmina Brody:

 1. Szkoły Podstawowe w Dziurowie i Lipiu

 2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krynkach i Rudzie

Gmina Wąchock:

1. Zespół Placówek Oświatowych w Wąchocku

Gmina Mirzec:

1. Szkoły Podstawowe w Mircu, Tychowie Starym, Tychowie

Nowym, Małyszynie i Gadce

 

PLACÓWKI ODRZUCAJĄCE STRAJK

Starachowice:

1. Przedszkole Miejskie nr 7

Gmina Brody:

1. Zespół Placówek Oświatowych w Stykowie

2. Szkoły Podstawowe w Lubieni, Adamowie i Brodach

Gmina Wąchock:

1. Szkoły Podstawowe w Parszowie i Wielkiej Wsi

Gmina Mirzec:

1. Przedszkola w Jagodnem i Mircu

2. Szkoły Podstawowe w Jagodnem, Osinach i Trębowcu

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stokrotka
Stokrotka 29.03.2019, 17:20
Nauczyciele opamiętajcie się. Myślicie, że dostaniecie więcej niż jest zaplanowane. O kilka miesięcy będziecie mieli przyśpieszenie trzeciej podwyżki. Z pustego....

Pozostałe